Мъртвото вълнение е една от опасностите по време на лятната почивка. Много хора го подценяват, но мъртвото вълнение е една от главните причини за удавянията. Затова е важно да следваме указанията на спасителите и да сме подготвени, като проучим по какво можем да познаем мъртвото вълнение
„Поне от 20 дни няма мъртво вълнение. То се разпознава трудно от неопитни хора, но те могат да следват указанията на спасителите и флаговата сигнализация”. Това заяви Николай Иванов – началник на водноспасителната служба на Централния плаж в Бургас в ефира на Nova News.
Той припомни, че деца до 10-годишна възраст не бива да остават без надзор от възрастните и да не се влиза самоволно в морето.
Жельо Костадинов, старши спасител на Централния плаж в Бургас призова плажуващите да разчитат на спасителите. „Това са хора с ценз, които разбират от работата си. Ние сме тук за безопасността на хората, не за да им развалим почивката”, каза той и призова плажуващите да спазват флаговата сигнализация.
„Ако дъното е нетипично неравно, това е признак за водно течение”, обясни Костадинов.
По думите на Иванов голяма част от удавянията са в неохраняеми зони. Те са на хора, употребили значителни количества алкохол, със здравословни проблеми, чужденци или хора от вътрешността на страната, които не познават морето.
В последните дни има нови два случая на удавени хора – в Иракли и в Крайморие, припомнят спасители.
Ако видите празно и тихо пространство между вълните, не си позволявайте да влизате във водата. Това е много силно течение, което няма да ви позволи да се върнете на брега. Няма да ви завлече към дъното, но ще ви отдалечи от брега. Мъртвото вълнение обикновено трае между 3 и 7 дни.
По публикацията работи: Пламена Сутева