Водолази направиха невероятно откритие във водите край североизточния бряг на Тайван: огромна дълбоководна риба гребец.
Записите показват създаниетo, осеяно с гигантски следи от ухапване.
Рибите гребци са дълбоко живеещи видове, които обитават мезопелагичната зона на 200 до 1000 метра под повърхността на океана, така че наблюденията са рядкост.
В японския фолклор рибата гребец е известна като „пратеник от Двореца на морския бог“ и си е спечелила репутацията на своеобразен предвестник на съдния ден.
Местната легенда твърди, че рибата се появява точно преди природни бедствия като цунами или земетресения. Всъщност шест риби-гребци са били забелязани дни преди смъртоносното земетресение през 2017 г. в южната част на Филипините- съобщават от abc7News.
Специалистите, обаче, не мислят, че има зависимост.
„Трудно е да си представим какъв феномен би се случил преди земетресение, който да накара тези риби веслоноги да напуснат мезопелагичната зона, да се придвижат към брега и да излязат на брега“, казва Марк Бенфийлд, океанограф и еколог в Държавния университет в Луизиана.
Рибите гребци не живеят в близост до океанското дъно, където има дълбоководна сеизмична активност, и ако подобна теория е вярна, те не биха били единственият вид, наблюдаван преди земетресение.
По данни на Морския институт на остров Каталина веслоносните риби могат да достигнат повече от 15.24000m, което ги прави най-дългите костни риби в света.
Превод и редакция: Александра Крумова