От център за подводно плаване в Созопол са се натъкнали на най-отровната риба, която може да се срещне във водите на Черно море – Морския дракон. От там предупреждават рибата да не се докосва и призовават да бъде запомнена добре от всички, защото при убождане на някой от нейните отровни шипове, може да се стигне до сериозни последици за здравето. Характерно за Морския дракон е, че той се спотайва, заровен в пясъка и дебне някоя малка рибка, за да се нахрани.
Морският дракон е най-отровната риба не само в България, но и в Европа. Местообитанието ѝ е североизточната част на Атлантическия океан, Средиземно море и Черно море.
Тялото на Морския дракон има клиновидна форма, а размерите му достигат тези на морско попче – 25 cм. Главата е сплескана, със заоблена уста обърната нагоре, голямо чело и големи очи. Изключително сходна е с попчето, по което се отличава от набраздения гръб. Окраската му е светло бежово кафява, зелена, а понякога бледо оранжева. Има тъмно кафяви, сини и жълти петна. Коремът е жълтеникав.
Рибата е хищна и се храни с други водни организми – рибки, миди, охлюви, червеи и др.
В основата на първата гръбна перка има трилъчев шип с отровни жлези, които функционират дори когато рибата е мъртва. Отровата ѝ не е смъртоносна, но създава болезнено усещане при убождане. Ако не се вземат навременни мерки и не се потърси лекарска помощ, може да доведе до сериозни последствия – засягане на кости, парализа и увреждане на стави. Натриване с лед или черен бъз е популярно средство за справяне с парещата болка.
Морският дракон обитава дъната на водоемите, като ползва за укритие пясъка. В него заравя цялото тяло, освен очите, за да дебне плячката си. По наши води се среща в песъчливото дъно на Черноморското крайбрежие.
Добре разгледайте тази риба във видеото тук и се оглеждайте внимателно, когато ходите по морското дъно:
По публикацията работи: Венета Николова