Самодеен Театрален Колектив „Стоян Ангелов- Чингиза“, при НЧ „Пробуда- 1896г.”, гр. Суворово, представя театралната постановка „ВРАЖЕЛЕЦ”.
3. 05.09- второ представяне на суворовска сцена- 19,00 часа
4. 07.09- с. Ветрино- салона на НЧ „Просвета- 1905“- 19,00 часа
Входът е СВОБОДЕН
Пиесата е по сценарий на Ст. Костов, режисьор е Александър Александров, а за сценографията отговаря Росен Петров.
Какъв е всъщност сюжета?
Действието се развива в края на лятото, в китното селце Гарван. Там се появява вражалец, който предсказва, че богатство очаква всички местни първенци, а в кметовата къща златото направо ще потече през ръцете на другоселец. Предсказанието предизвиква оживление в селото, а големият въпрос как точно ще дойдат големите пари вади на показ неподозирани черти от характерите на скромните му жители. Така се заплита интригата в пиесата „Вражалец”, а до развръзката се стига след шокиращи открития, внезапни обрати и много смях, както е във всички комедии на Ст. Л. Костов.
Участват:
Атанас Пешев, Здравко Петров, Диян Станков, Васил Пешев ,Петя Иванова, Станка Маринова, Веселинка Тодорова, Добринка Стойнова, Стоян Пенев, Божидар Ников
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, по Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество.
Интересен факт е, че „Пробуда- 1896 г.“ е основано през есента на 1896 година, от група ентусиасти, които събират малка библиотека, която става любимо средище за будните младежи.
Макар и в днешно време да сме свидетели на театралните постановки, дейността на колектива „Стоян Ангелов – Чингиза“, почва чак в началото на миналия век. През 1905 година, към читалището театрална е учредена театрална трупа, която подготвя и представя пред населението първата пиеса – „Ильо Войвода“. След Първата Световна Война театралният колектив възобновява дейността си и представя пиесите „Балканска комедия“, „Край солунските стени“ и др.
През 1956 година, театралната трупа е обявена за национален първенец с пиесата „Сватбено пътешествие“. След това, с голям успех се представят пиесите „Любов в колхоза“, „Соколова нива“, „Хан Татар“, „Службогонци“, „Големанов“, „Бойка“, „Царска милост“ и др. През 70- те и 80- те години се играят пиесите „Вражалец“, „Снаха“, „Всяка есенна вечер“, „Криворазбрана цивилизация“.
През 90- години се играят „Женско царство“, „Новото пристанище“. След кратко прекъсване, през 2004 година, се подготвя и представя „Милионерът“. 2005 година, по случай 100 години театрална дейност на сцената на НЧ „Пробуда- 1896 г.“, се представя пиесата „Доктор“.
След това, в по- новото време, следват постановките „Юнаци с умни калпаци“, „Любов, любов, и още нещо“, „Къща“, „Дамският шивач“, Римска баня“, „Прах в очите“, Криворазбраната цивилизация“
В края на 2018 и началото на 2019 година, се подготвя и играе постановката „Българи от време“, с която театралният колектив печели Голямата награда на 22- я Национален Фестивал на Любителските Театри „Каварна 2019“.
През месец декември, 2020 г, на сцена е представена пиесата „Големанов“, по Ст. Костов. Същата е изиграна в още 7 населени места. През 2021 г., на 23- я Национален Фестивал на Любителските Театри „Каварна 2021“, Атанас Пешев е удостоен с 3- та награда за най- добра мъжка роля ,за превъплащението си в Големанов. Настоящият колектив се състои от хора на различна възраст, ентусиасти, съмишленици и радетели за запазване и популяризиране на театралното изкуство. Наред с утвърдените имена, в него с голям успех се включват и талантливи млади хора. Репертоарът му е предимно насочен към комедийния жанр.
НЧ „Пробуда- 1896г.“, гр. Суворово, е културна организация, която има за цел да:
- Задоволява потребностите на населението свързани с обогатяване на културният живот в града, социалната и образователната дейност и свободното време на хората.
- Запазва обичаите и традициите на родният край, разширява и обогатява знанията на населението, свързани с постиженията на науката, културата и изкуството.
- Създава условия за изяви на народните таланти и способности на младото поколение.
- Възпитава и утвърждава на националното самосъзнание.
Организацията е създадена през далечна 1896г. и до сега не е спирало да функционира.
На територията на читалището работят школи за народни танци, оркестър за народна музика, школа народно и поп пеене, театрални групи и клубове по интереси, като всички те обхващат хора от различни възрастови групи и етноси. Самодейците, занимаващи се в различните дейности, взимат дейно участие в културния живот на общината и извън нея. Стотици са призовите места от участия във фестивали в страната и чужбина.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, по програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество.