in

Поскъпват ли основни храни като боба и лещата? Да очакваме ли отново скок в цената на олиото?

Колаж: Редакция "Нова Варна"

Цените на варивата отново са тръгнали нагоре. В резултат на сушите и големите пожари в Гърция цената на зехтина се повиши рекордно. Ще се случи ли същото и със слънчогледовото олио, заради по-лошата реколта тази година? Какво показват данните?

Що се отнася до боба, който е традиционен за българското домакинство, в големите търговски вериги пакетираният струва около 4 до 6 лева за килограм, но има и магазини, в които стига 10 лева.

На борсите цената за килограм боб се движи между 3.20 и 3.80 лева. На свободния пазар към момента обаче повечето стопани предлагат насипния за от 3 до 5 лева. Добруджанският бял боб струва 6-7 лева, Родопският се харчи за 10 лева, а най-скъп е Смилянският, който се търгува от 15 лева нагоре.

Рекордно увеличение обаче регистрира цената на зехтина на международните пазари. В Гърция тя скочи два пъти за една година и продължава да расте.

Зехтинът е една от основните съставки на средиземноморската кухня. Той достигна нов ценови рекорд след далечната 1996. Тогава на международния пазар маслото от маслини достигна до неочакваните 6200 долара за тон. Сега същото количество се търгува дори за 8500 долара.

„Цената на литър на едро общо взето се удвои. В нашия район започнахме с 4,5 евро за литър и сега вече се търгува на 8 евро“, каза Александра Стаму, която е производител на зехтин на остров Крит.

Испания, която е водещ производител се бори със суша през последните две години, а единствената страна, която имаше добра реколта – Турция, забрани износа.

От Испания тръгват цените, тя държи половината от световното производство, а те вече две години имат лоша реколта заради сушата“, каза производителят на зехтин Леонидас Бертолис.

„Към месец март запасите на зехтин са били с 40% по-малко отколкото в същия период на предходната година“, посочи Милена Асенова, вносител на зехтин.

Заради необичайно топла пролет тази година, когато маслините цъфтят и се образуват плодовете, отново се очаква реколтата да е по-слаба.

Цените продължават да се покачват на фона на лоши прогнози.

Високите цени според експерти ще доведат до увеличено консумиране на заместващи и имитиращи продукти, включително и животински.

Важи ли същото и за слънчогледовото олио, традиционно за България, каквото се случва със зехтина?

Повишение на цената на слънчогледовото олио не се очаква, категоричен е Яни Янев, председател на Съюза на производителите на растителни масла и маслородукти в България.

„Заради по-труден достъп до суровина нашите предприятия работят с по-нисък капацитет. Това няма да е причина да се повиши цената, защото има свободен пазар – ако ние не можем да произведем конкурентно олио, ще се внесе от съседните страни“, уточни Янев пред бТВ.

По думите му в момента цената на слънчогледовото семе на международните пазари е много ниска. Най –големите износители на слънчоглед и на готова продукция са Украйна и Русия.

„До 15 септември вносът на слънчоглед от Украйна е забранен“, напомни Иван Ангелов, собственик на фабрика за олио в Стара Загора.

Според него тази забрана трябва да падне и ще падне, за да не ни санкционира ЕС.

„Тази година у нас са засети 7,5 млн. декара площи, което със 7% по-малко от миналата година. Освен това качеството на слънчогледа е изключително лошо. Дължи се на голямата суша – тя направи слънчогледа с много ниски показатели“, обясни Ангелов.

Цената обаче се определя от пазара и не може да се каже дали ще се повиши, коментираха още производители.

По публикацията работи: Венета Николова

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/