Категории: Любопитно

Гъбите са противопоказани за някои хора

Реклама

Безспорно в състава на гъбите има много полезни вещества, но преди да ги добавите като често присъстващ компонент във вашата диета, трябва да проучите някои неща. Все пак гъбите са тежка храна и не трябва да прекалявате с тях ако страдате от заболявания на стомашно-чревния тракт. Това предупреждава руският диетолог д-р Евгений Арзамасцев.

Гъбите съдържат голямо количество фибри. Следователно, не трябва да се консумират на първо място при проблеми със стомашно-чревния тракт. Ако имате гастрит, някакво възпалително заболяване на червата, язва, тогава е по-добре да се откажете от тях. Също така консумацията им трябва да се ограничи при заболявания на черния дроб, бъбреците и панкреаса.

„Ако има проблеми от хроничен характер и човек преяжда с тази храна, тогава заболяванията могат да преминат в остра фаза“, предупреждава диетологът, съобщава сайтът Актуално.

Ядливите гъби са богати на антиоксиданта селен. Те са един от най-добрите източници на този елемент в човешката диета. Селенът е необходим на тялото ни в малки количества. Този елемент е от значение за здравословния метаболизъм и стабилното функциониране на щитовидната жлеза.

Сред антиоксидантите в състава на тази храна са витамин С и холин. Антиоксидантите помагат за защитата на тялото от увреждане на свободните радикали – токсични странични продукти от метаболизма и други процеси в човешкото тяло. Те могат да се натрупват в него и ако са в големи количества възниква оксидативен стрес в тялото. Този процес уврежда клетките и може да причини сърдечни заболявания и рак.

Бета-глюканите са група химични съединения, полизахариди, а именно форма на разтворими диетични фибри. Те се намират естествено в коментираната храна и в някои зърнени култури. Наличието на тези съединения в диетата има положителен ефект върху повишаването на нивата на холестерола и подобрява здравето на сърцето . Те също така помагат на тялото да регулира нивата на кръвната захар, намалявайки риска от диабет тип 2 . Този природен дар е богат на витамин В – рибофлавин, както и на ниацин и пантотенова киселина. Комбинацията от тези вещества в ежедневната диета поддържа здравето на сърцето. Рибофлавинът стимулира синтеза на червени кръвни клетки. Ниацинът е полезен за храносмилателната система и за поддържане на здрава кожа. Пантотеновата киселина е полезна за нервната система и помага на тялото да произвежда необходимите хормони.

Важно: Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист!

По публикацията работи: Пламена Сутева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Царят на трапезата: Как да приготвим най-вкусния тиквеник

Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…

преди 9 часа

Идва Андреевден. Как се подготвя празничната трапеза

След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…

преди 10 часа

Новата седмица започва с празник. Ето кой има имен ден в понеделник

Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…

преди 10 часа

Масови полицейски проверки по пътищата на страната

10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…

преди 10 часа

Няколко вида чай, които ще ви избавят от кашлицата

Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…

преди 12 часа

Това е рецептата за най-вкусната супа топчета

Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…

преди 12 часа