Припомняме, че Ивайло Маринов (ГЕРБ) спечели вота на първи тур с 50,66 % (3 820 гласа), с което отново бе избран за районен кмет на „Аспарухово“. Двама от кандидатите за районен кмет обаче, оспорват изборните резултати, съобщават от Административен съд – Варна. В съда са образувани две дела по жалби. Жалбоподателите са на мнение, че в изборния процес в район „Аспарухово“ не са спазени правилата на Изборния кодекс. Отделно кандидат за общински съветник пък оспорва броя на преференциите за него
Днес в Административен съд – Варна бяха образувани две дела по жалби на кандидати за кмет на Район Аспарухово, община Варна. Жалбоподателите – Красен С. и Сергей Хр. оспорват Решение № 259/30.10.2023 г на Общинската избирателна комисия (ОИК) Варна, с което на основание чл. 452 от Изборния кодекс и въз основа на получени данни от протоколите на Секционната избирателна комисия (СИК) Ивайло М. е обявен за избран на първи тур за кмет на район „Аспарухово“.
И в двете жалби се твърди, че процесното решение е незаконосъобразно и има допуснати съществени нарушения на Избирателния кодекс (ИК) при провеждане на изборния процес и отчитане на изборните резултати, като тези нарушения са довели до реална промяна на окончателния изборен резултат. Жалбоподателите считат, че в изборния процес в район „Аспарухово“ не са спазени правилата на Изборния кодекс при оформяне на протоколите на СИК, като са допуснати множество грешки и поправки, подписани от членовете не по установения ред; функцията на отделните членове в СИК в изборния ден не е била разпределена още в началото с решение, обективирано в протокол; допускани са да гласуват избиратели с придружители без нужда и без да е спазен законовият ред; присъствали са в изборното помещение и кабина кандидати извън времето за обявяване на изборния ден за открит и закрит; съществува несъответствие между копията на протоколите на СИК, раздавани на участниците и протокола, обективиращ работата на СИК.
Иска се съдът да назначи съдебна експертиза, вещото лице по която, след като извърши анализ на определените като действителни и недействителни бюлетини, да отговори на въпросите:
– Колко са действителните и недействителните бюлетини за избор на кмет на район „Аспарухово“? Същите съответстват ли на описаното в протоколите на СИК? Правилно ли са разпределени гласовете спрямо кандидатите? В случай, че действителните и недействителните бюлетини не съответстват на изборния резултат, установеният от експертизата такъв променя ли крайния резултат?
И в двете жалби има особено искане за спиране на оспореното решение на ОИК Варна.
Образувано е административно дело и по жалба на Даниел Н., в качеството му на кандидат за общински съветник, участвал в местните избори на 29 октомври 2023 г., срещу Решение № 260/30.10.2023 г. на Общинската избирателна комисия Варна /ОИК/, за обявяване на резултатите от избора и разпределението на мандатите за общински съветници само за листата на МК „Български гласъ“ /Съюз на свободните демократи. Земеделски народен съюз. Обединен блок на труда български лейбъристи. Социалдемократическа партия/.
Според жалбоподателя, Общинската избирателна комисия неправилно приема, че е получил само 615 валидни предпочитания /преференции/, вместо подадените, според него, 751. Даниел Н. иска от съда да обяви за недействителен избора на Антон А. за общински съветник от листата на МК „Български гласъ“ /Съюз на свободните демократи. Земеделски народен съюз. Обединен блок на труда български лейбъристи. Социалдемократическа партия/ по процесното Решение и да върне делото като преписка на Общинската избирателна комисия Варна, за обявяването му за общински съветник.