В третия сезон на предаването „По пладне“ в студиото на медия „Нова Варна“ гостува общественикът Николай Танчев от Варна. Той е създател на фондация „Гея“.
Николай Танчев разясни подробно каква е дейността на организацията, която е създал. Организацията е активна с различни каузи, които засягат гражданите и околната среда. Пишат се петиции, организират се форуми, за да има чуваемост в средата на живот. Господин Николай Танчев даде много добър пример за всичко това, което прави организацията. Той бе категоричен, че много важен е личният пример.
Николай Танчев организира доброволно мероприятия за запознаване на младежи и граждани с добри практики за опазване на околната среда, инициира информационни кампании, лекции, сбирки, безплатни прожекции, демонстрации за по- устойчива градска среда, флашмоб акции и други инициативи за една по- устойчива градска среда. Дългогодишен доброволци на Червен кръст, Грийнпийс, SOS „Семейства в риск”, Айсек и други организации.
Господин Танчев е инициатор на акции за залесявания, почиствания на плажове и нерегламентирани сметища, работа с младежи в неравностойно положение и други. Споделя опит и умения във воденето на презентации, оценка и управление на социални проекти, управленска психология, превенция на младежкия екстремизъм, младежко лидерство и доброволчество.
Ръководи „Еко скаути –защитници на растенията” насочен към повишаване информираността на младежи за проблемите по опазване на околната среда и мотивирането им към по-дейно участие за опазване и поддръжка на застрашените зони, чрез опазване на болни растения и дървета, съхраняването и облагородяването на междублокови пространства. Чрез клубове, сбирки, срещи със специалисти и акции Николай ангажира младежи, запознава обществеността с проблемите на растенията, организира акции по градски почиствавия и др.п. активности.
Подпомога устойчиви политики за зелени места и културно- архитектурното ядро на града и да предложим нови знания за градски дизайн, творчески занимания и разходки сред паркове и в старата част на Варна, Работи за съхраняване културния дух на Варна чрез налагане на модерни нагласи, позитивни сетивни възприятия за курортна естетика и уютна градска елегантност. Извършва редовни срещи на жители,специалисти, интернет презентации и акции, насърчаване на доброволчеството, екологията и гражданската активност
„Ние засаждаме дървета, за да дадем личен пример“. Колкото до разбирането и подкрепата на гражданите на Варна, той обясни, че винаги се среща разбиране, макар и понякога да е трудно. Той твърди, че трябва да се правят повече компромиси в управлението и трябва да има толерантност и диалог.
Г-н Танчев е известен пътешественик. Той е бил в над 100 страни и сподели своите добри впечатления от добрите практики, които е видял. Важно е чувството за естетика, порядък, цвят и т.н. Това много зависи от хората, според него. Той разказа конкретно за Грузия и впечатленията са, че управлението там се свежда до едно гише, което обслужва гражданите. В градската среда няма тези т. нар. санитарни сечи, както у нас. Не се случват задръствания, има естакади. Транспортът е достъпен и навреме. Относно колите – повечето са хибридни.
Николай Танчев даде препоръки като еко активист за Варна да се чувстваме по-свързани с града и да подобряваме средата, за да сме горди и щастливи, че сме граждани на Варна. По негови думи трябва да се наблегне на това, което обгрижва обществото. Желанията на гражданите трябва да бъдат чути. И да се свеждат до управленски решения. Властта трябва да обгрижва техните търсения. И ако те искат паркове във всеки квартал, където строителството да отговаря на инфраструктурното развитие, то това трябва да се съобрази.
Проект „По пладне“ се реализира с финансовата подкрепа на община Варна чрез процедура за медийни проекти – конкурс 2023 г.