in

Проф. Станимиров в предаването „По Пладне“ говори за развитието на ИУ-Варна и големия проект пред Варна „Дълбоко технологичен иновационен порт Варна“

снимка: кадър "Нова Варна"

В третия сезон на предаването „По пладне“ в студиото на медия „Нова Варна“ гостува ректорът на Икономическия университет във Варна проф. д-р Евгени Станимиров. Проф.  Станимиров е и бизнес консултант с 25-годишен опит и десетки успешно приключени консултантски проекти.

Като маркетингов експерт е участвал в над 45 проекта, финансирани от ЕС и Световната банка. Проф. Станимиров е един от тримата инициатори и създатели на първата в Европа Дълбоко технологична иновационна долина (Варна). Носител е на Награда „Варна“ (2023 г.) в областта на обществените науки.

Проф. д-р Евгени Станимиров е зам.-председател на УС на Съюза на икономистите в България, член на УС на Съвета на ректорите на висшите училища в България и на УС на Асоциацията на специалистите по корпоративна социална отговорност. Член на Консултативния съвет за Европейската зелена сделка през 2022 –2023 г. Член на жури на програма „Най-изявените млади личности на България“ за 2023 г.

Проф. Станимиров разясни какви са тенденциите във висшето образование в България. Ректорът разказа за новата си книга „Белите петна в бизнеса“ . Той е бил помолен от бизнеса да напише подобно четиво. Книгата е практически насочена. Основната теза е че имаме много бели петна и трябва да имаме сетива, за да усвояваме. Но въпросът е, дали трябва всичките петна да се усвояват. А от друга страна, ако не виждаме такива бели петна за усвояване, то ние сами трябва да си ги създадем.

Проф. Евгени Станимиров говори за различните предизвикателства, които стоят пред висшето образование в България. По негови думи предизвикателствата са твърде комплексни – те са и обективни и субективни. Също така произтичат от демографията, както е известно сме изправени пред демографска катастрофа, като тук не става въпрос само за раждаемостта, но и за влошената структура на демографията. От друга страна образованието е в позиция на изоставаща догонваща процесите структура.

Ние сме на двадесет и шесто място в Европейския съюз по отношение на цифровизацията. Което означава, че има какво още да се свърши в България и в образованието ни. Но как си представяме дигитализацията? Това трябва да навлезе във всички учебни дисциплини, смята проф. Станимиров. А, за да се случат тези неща ни трябва критично мислене от страна на преподавателите, но и от страна на децата, които обучаваме, допълва той.

По думите на проф. д-р Евгени Станимиров най-голямото предизвикателство е това, че с навлизането на нов изкуствен интелект ние изоставаме както развитие на естествения интелект. Ние сме в догонваща функция, но трябва да преминем към следващите степени на дигитализация.

Много важен въпрос е как се развиват кадрите на Икономическия университет във Варна след завършването на Висшето си образование. Професор Евгени Станимиров разясни, че данни по този въпрос има. Данни има и от националната статистика. Студентите, които завършват университета намират добра реализация. Но не всеки, който завърши Икономическия университет във Варна, след като завърши започва да работи това, за което е учил. Тоест завършва и преминава в друга сфера. Ползва го като отправна точка, надгражда и се реализира в друга посока. Но друг е въпросът, че много студенти работя по време на следването. Статистиката показва, че 76% работят – дали частично или почасово или на пълен работен ден, както и през летните месеци. Като завършват, около 60% планират да сменят работното си място.

Цялото ни интервю с проф. Станимиров, можете да чуете тук:

Проект „По пладне“ се реализира с финансовата подкрепа на община Варна чрез процедура за медийни проекти – конкурс 2023 г.

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/