Покачването на морското равнище се оказва сериозна заплаха за Малдивите. Те могат да бъдат погълнати. Мохамед Муиз – президентът на архипелага в Индийския океан, предлага програма за рехабилитацията на земята и издигане на острова, въпреки че тя бива критикувана от екологични организации
Около 80 на сто от архипелага Малдиви са разположени поне на един метър под морското ниво, което го нарежда сред най-застрашените от покачването на морското равнище страни, съобщава Франс прес.
Още през 2007 година експерти алармираха, че покачването на морското равнище с от 18 до 59 сантиметра ще направи Малдивите практически необитаеми до края на века.
Бившият президент Мохамед Нашид залагаше на това Малдивите да спестяват, за да са в състояние да купят земи в съседна Индия, Шри Ланка или дори по-далеч в Австралия, за да преместят населението си.
Наследникът му обаче обеща на съотечествениците си, че няма да напуснат родината си. „Ние сме си самодостатъчни и сме в състояние да се вземем в ръце“, заяви той.
„Ние абсолютно нямаме необходимост да купуваме или да вземаме под наем земи, в която и да е страна. Дигите ще гарантират „сигурен остров“, заяви категорично той, предава БТА.
По публикацията работи: Пламена Сутева