in

Земната ос се измества: Учени изумиха с теория за една от главните причини

Снимка: Pixabay

Преди време учени установиха, че Северният и Южният полюс са се изместили с почти 80 сантиметра в рамките на 17 години (между 1993 и 2010 г.). Изследователи са на мнение, че една от причините за това е напояването

Цикличният полярен дрейф е добре известен феномен. Но полюсите могат да се изместят и поради топенето на ледниците и ледените покривки, което премества наземната вода към моретата и океаните, а изчерпването на подпочвените води, които се използват за напояване и водоснабдяване, може да има същият ефект, съобщава IFL Sciense.

Прекомерната употреба на подпочвените води от хората не е само проблем за райони, които скоро може да изчерпят веществото, от което зависят най-много, това буквално засяга цялата планета, според авторите на изследването.

Както всичко, което се върти, въртенето на Земята зависи от нейното разпределение на масата. Преместете масата към центъра и тя се ускорява, или към периферията и тя се забавя, за да поддържа орбиталния си момент. По същия начин, ако масата се премести само на една страна, наклонът ще се промени, за да компенсира.

Всеки път, когато летите за тропическата си ваканция, вие съвсем леко променяте въртенето на Земята и го възстановявате (като оставим настрана косвения ефект от въглеродните емисии), когато се върнете. Въпреки това, както вероятно предполагате, тези промени са незабележими. Не така стоят нещата, когато трилиони тонове вода започнат да се местят.

През 2021 г. учените отдадоха промяната в наклона на Земята на топенето на полярните ледени шапки. Доказателствата сега разкриват, че има и по-фин фактор: извличането на подземни води.

И двете проучвания разчитат на данни от Gravity Recovery and Climate Experiment (GRACE), мисия на САЩ и Германия, която проследява гравитацията на различни точки на планетата, докато минава над тях. GRACE работи от 2002 г., но предишни данни са използвани за създаване на картина на планетарно въртене, датираща от 80-те години на миналия век.

„Ротационният полюс на Земята всъщност се променя много“, каза Ки-Веон Сео от Националния университет в изявление. „Нашето проучване показва, че сред причините, свързани с климата, преразпределението на подпочвените води всъщност има най-голямо въздействие върху дрейфа на въртящия се полюс“, добавя той.

Превод и редакция: Пламена Сутева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/