Продължава драмата с отвлеченият кораб с българи на борда. По последна информация военнен кораб на САЩ е предприел действия по сигнала за бедствие.
Американски военен кораб е отговорил на сигнала за бедствие на превзетия от въоръжени нападатели край бреговете на Йемен танкер „Сентръл парк“ и в момента корабът и екипажът му, сред който има и българи, са извън опасност, съобщиха днес американски служители, цитирани от Ройтерс.
Компанията оператор на превзетия в Аденския залив танкер, превозващ фосфорна киселина, „Зодиак Маритайм“ потвърди, че става дума именно за „Сентръл парк“.Засега въпросните американски служители отказват да разкрият подробности за това как нападателите са напуснали кораба и кои са.
Един от служителите, пожелал да остане анонимен, каза, че американският ескадрен миноносец „Мейсън“ е отговорил на сигнала за бедствие на танкера и сега той е освободен.
Инцидентът е последният от поредицата атаки в региона на Близкия изток, откакто на 7 октомври започна войната между Израел и палестинската ислямистка групировка „Хамас“. Случаят идва след превземането миналата седмица от йеменските хуси на свързан с Израел товарен кораб в южната част на Червено море.
Групировката, която също така изстрелва балистични ракети и дронове срещу Израел, обеща да атакува още израелски кораби. Оператор на малкия химически танкер „Сентръл парк“ е компанията „Зодиак Маритайм“, със седалище в Лондон.
Тази международна компания за управление на кораби е част от „Зодиак Груп“ на израелския милиардер Еял Офер. В британските корпоративни регистри са посочени двама мъже с фамилия Офер като настоящ и бивш директор на „Клъмвез шипинг“ (Clumvez Shipping), включително Даниел Гай Офер, който също е директор в „Зодиак маритайм“.
Компанията „Зодиак маритайм“ посочи в изявление, че „Сентръл парк“, който е превозвал пълен товар фосфорна киселина, е участвал в предполагаем инцидент, свързан с пиратство, докато е преминавал през международни води, на около 54 морски мили от бреговете на Сомалия. Фосфорната киселина се използва предимно за производство на торове, отбелязва Ройтерс.
„Нашият приоритет е безопасността на нашите 22 членове на екипажа на борда. Управлявляваният от турски капитан кораб има многонационален екипаж, състоящ се руски, виетнамски, български, индийски, грузински и филипински граждани“, се допълва в изявлението.