Днес отбелязваме големия празник Никулден, който е един от любимите на българите през зимата. Той се празнува всяка година на 6 декември. На този ден много хора имат имен ден и се спазват множество обичаи и традиции. Днес повод да почерпят за имен ден, имат всички с имената Никола, Николай, Николина, Никол и техните производни. Празникът е в чест на Свети Николай Мирликийски Чудотворец, който е покровител на моретата, езерата и реките (целия подводен свят), както и пазител на дома и семейството. 6 декември е празник на всички рибари, моряци, пътешественици и авантюристи, както и на банкерите. Задължителен момент в традиционната никулденска обредност е консумацията на риба. Обикновено жените приготвят шаран, тъй като според поверието шаранът е “слуга” на св. Никола.
Какво да сложим на трапезата:
По стар обичай на Никулден трапезата е много богата. Отрупана е с постни сарми и чушки, пълнени с боб, колаци и риба. Традицията повелява да се сервира пълнен шаран, или ако не шаран, то поне някакъв друг вид риба.
Суеверия около рибника (пълнения шаран):
Има някои суеверия около приготвянето на пълнения шаран с лук, ориз, орехи (ястието се нарича още рибник).
Вярвало се е, че когато се пече пълнената риба трябва да остане цяла, без да се разкъса, за да не се скъса късметът в къщата. След вечеря жените запазвали кръстовидната кост от главата на рибата като амулет против уроки или я зашивали на шапчицата на новороденото в къщата, за да бъде то здраво. В някои краища костта се използвала и от баячки срещу безсъние, силен плач и отоци.
Други поверия, свързани с люспите и костите от рибата:
Според суеверията при почистване на рибата люспите не трябва да падат на земята. Но ако някоя падне, то никой не трябвало да я настъпва, за да не бъде застигнат от някаква болест. Най-голямата люспа от рибата се прибирала в кесията, за да е пълна през цялата година с пари. Костите от шарана пък не се изхвърляли, а се изгаряли или пък се пускали в реката. други пък ги закопавали в земята, за да има плодородие и семейно щастие. Някои пък чистели зъбите си с костите от шарана за здраве.
Интересни обичаи, свързани с Никулден:
В миналото незадомените моми и ергени обикаляли по къщите на роднините си, за да ги поканят на празничната вечеря. Вечерта идвали само най-възрастните мъже, като най-възрастният от тях прекадявал трапезата и разчупвал празничната пита. Така цяла нощ мъжете обикаляли всички къщи на семействата от рода.
Свети Николай се счита за покровител на бедните и за пазител на неомъжените жени. Според легендата светията помагал на момите да се задомят. На 6 декември неомъжените жени отивали на църква и палели свещи и оставяли дарове в храма. След това отивали на мегдана и се хващали на хоро.
Поверия, свързани с времето на Никулден:
Старите хора смятали, че ако натрупа дебел слой сняг на Никулден, то това означава, че годината ще е плодовита. Ако пък има дъжд – годината щяла да бъде добра за царевица. Ако времето е слънчево – лятото щяло да бъде много сухо.