in ,

За новата машина за рециклиране на бутилки и кенчета във Варна: Защо у нас връщат по 5 ст., а в Германия – по 25 цента на бутилка/кен?

Снимка: N. Dimitrova

От скоро във варненския квартал „Аспарухово“ работи машина за рециклиране на бутилки и кенчета, която се намира в магазин Lidl. За всяка върната бутилка или кен, хората получават по 5 стотинки.

В интернет пространството се разразиха обширни дискусии по темата. Някои варненци твърдят, че в Германия имало подобна система за връщане на бутилки и кенчета. Там обаче, за всяка върната за рециклиране бутилка/кенче, се връщали по 25 цента. Във връзка с това варненци се запитаха откъде идва тази голяма разлика. Т.е. защо в Германия се връщат по 25 цента, а у нас – само по 5 стотинки?

Ние, от медия „Нова Варна“ отправихме запитване към Lidl, за да разясним ситуацията около възникналия казус. Оттам ни върнаха следния отговор:

„Здравейте,

Благодарим за Вашето запитване.

На първо място, много важно е да се отбележи, че в Германия, Финландия и др. страни, които се дават за пример, има съществуваща депозитна система, която е законово регламентирана от държавата. Това означава, че сумата за депозита се плаща от потребителя, а когато върне бутилката, тя му се възстановява. Там е задължително да му се даде възможност да си вземе обратно дадените пари, разбира се опцията да ги използва в магазина също винаги е налице. В момента в България няма депозитна система за опаковки за еднократна употреба и кенове. Инициативата на Lidl не е депозитна система, а пилотен проект, в рамките на който Lidl дава възможност на потребителя да подходи отговорно, да събира празните бутилки и да ги върне по удобен начин в съвременните автомати за обратно приемане.

На второ място сумата от 5 стотинки е с цел да мотивира потребителите да връщат своите опаковки и е изцяло за сметка на Lidl – клиентът не плаща „депозит“, съответно такъв не му се възстановява, а просто получава тези 5 стотинки от нас. Считаме, че това е минимумът за клиентска мотивираност в рамките на пилотния проект. Разбира се, ние постоянно и текущо ще анализираме събраните данни след старта на пилотните проекти, обратната връзка от потребители и други относими фактори и ще реагираме съответно, в случай че анализите покажат необходимост от такава реакция. Когато обаче в България се въведе истинска депозитна система, тогава сумата ще бъде законово определена от съответните институции. Сумата ще се плаща от клиента и при връщане на празната бутилка/кен ще му се възстановява.

Накрая, но не на последно място, вярваме, че приносът ни за по-чиста природа е преди всичко въпрос на личен избор и мотивация и именно смислената кауза трябва да бъде водещият стимул.

С уважение,

Екип „Корпоративни комуникации“

Лидл България“

Снимка: N. Dimitrova

Същите автомати за рециклиране има и в следните обекти на веригата:

– град Балчик, ул. Дунав 5;

– град Ботевград, бул. Цар Освободител 33А;

– град Варна, бул. Сливница 176;

– град Варна, бул. Първи май №46, кв. Аспарухово;

– град Габрово, ул. Васил Неделчев 4;

– град Добрич, бул. Русия 2;

– град Карлово, ул. Ген. Заимов № 54;

– град Монтана, ул. Трети Март 137А;

– град Перник, ул. Захари Зограф №159;

– град Пловдив, ул. Рогошко шосе 1А;

– град Провадия, Северна промишлена зона;

– град София, бул. Царица Йоанна 84;

– град София, ул. Тодор Каблешков №28;

– град София, ул. Андрей Ляпчев 52;

– град София, бул. Искърско шосе 5;

– град Стара Загора, бул. Никола Петков 4, Парк Мол Стара Загора;

– град Троян, ул. Акад. Ангел Балевски 1;

– град Шумен, ул. Генерал Драгомиров 18;

Публикувано от Пламена Сутева

Завърших Икономически университет - Варна със специалност “Реклама и медийни комуникации” и специалност “Маркетинг”. Медийните комуникации и писането са моята страст. С работата си желая да съм полезна на обществото.