in

Бъдни вечер: Вкусове и поверия – мистичната магия на 7, 9 и 11 Ястия

Снимка: Нова Варна

Рождество Христово е считан за един от най-светлите християнски празници. Наричан още Коледа, Божич или Божик, на този ден се чества раждането на Сина Божи Исус Христос. Според християнството това събитие поставя началото на ново летоброене, а значението на думата „Коледа“, описано в речника на българския език, е „първият ден от месеца“.

Традиционно в България днес отбелязваме празника на 25 декември заради решение на Българската православна църква от 1968 г. До преди това, когато за държавен календар е бил приет Григорианският, Коледа се е чествала на 7 януари.

Християнство

От православна гледна точка, трапезата няма никакво значение или друго изискване освен да е постна, тъй като е последният ден от Рождественския пост.
На този ден християните се подготвят духовно – чрез пост, изповед и молитва да приемат Светото Причастие и така достойно да посрещнат Христовото Рождество.

Народни и езически

В народните обичаи могат да се открият различни традиции, някои от които езически и съответно несъвместими с християнството и православната вяра. Вечер всички членове на семейството сядат на трапезата.

Трапезата на Бъдни вечер е тържествена, но и постна тъй като е последният ден от Рождественския пост.

На трапезата трябва да има 7, 9 или 11 ястия – нечетен брой, което съответства на три от свещените числа в древноюдейската Кабала. Гозбата обаче е постна и включва следните ястия: варено жито, варен фасул, сърми, пълнени чушки с боб (или ориз), ошаф, туршии, лук, чесън, мед и орехи, вино. В някои региони се добавят още тиквеник, зелник и малка пита, в която е скрита паричка (на когото се падне, ще бъде щастлив през цялата година).

В четирите ъгъла на стаята се поставя по един орех, което се прави, за да се осветят четирите краища на света. При разчупване на обредния хляб, първото парче се оставя символично за Богородица и починалите, след което за къщата, а останалите се раздават на всеки член от семейството според възрастта, както и на домашните животни.

След приключване на вечерята трапезата се оставя неприбрана, символизирайки очаквания гост. Под софрата се слага слама, напомняща за Витлеемските ясли, в които е родила Дева Мария.

Най-възрастният мъж в семейството предкадва с тамян трапезата и къщата и прочита молитва. През цялата нощ в огъня гори дъбово или крушово дърво, наричано бъдник, което символизира раждането на Христос с топлината и светлината си.

По традиция, най-старият мъж в семейството гадае по бъдника каква ще е следващата година. През нощта коледари посещават къщите, пеейки народни и църковни песни и разнасяйки радостна вест за Христовото Рождество.

В езическите традиции денят е свързан с плодородието и началото на нарастването на деня, надвиването на нощта. Затова се чества с храни, които при приготвянето набъбват. Извършват се магически действия (гадаене) за плодородие, здраве и благополучие на всеки член от семейството.

Късмет и сказания

Ако сребърната пара е в парчето, отделено за Богородица или за къщата, годината ще е много добра за всички.

Мома или момък могат да узнаят името на годеника или годеницата си, с които им е отредено да бъдат. Затова трябва да успеят да станат незабелязано от трапезата и да подслушат какво си говорят съседите. Първото мъжко или женско име, което чуят, е името на човека, когото ще срещнат още по празниците.

Листата на бръшляна от трапезата, сложени под възглавницата, могат да предскажат здравето на този, който е преспал върху тях. Ако са останали свежи и зелени до сутринта, човекът ще е здрав през годината.

Зад палешника (широкото остро желязо на ралото, ралник, лемеж) се оставят живи въглени, неречени за различни селскостопански култури. На сутринта се гледа дали въглените са изгорели. Колкото повече пепел има, толкова по-голямо ще е плодородието. Ако въглена е почернял, предсказанието не е добро.

На въглен може да се предскаже и времето през годината. Наричат се 12 въглена за 12-те месеца и отново пепелта показва дали ще бъдат благоприятни за реколтата и човека.

За изобилието на месеците през годината се гадае и с лук и сол. След като всички си легнат, домакинята разрязва глава кромид лук и слага в 12 люспи 2 – 3 щипки сол. Нарича ги на 12-те месеца и ги качва на покрива на къщата. На сутринта гледа дали солта се е стопила или не. Ако се е стопила, съответният месец ще е дъждовен и плодороден. Ако солта е останала и се е втвърдила, месецът ще е сух и неплодороден.

Ако пепелта от бъдника на сутринта е много, много ще е и плодът по земята и стоката.

На Бъдни вечер се разчупват орехите, които са наречени на всеки още на Игнажден. Ако при счупването те останат цели, ако са бели и едри, човекът ще е здрав и ще му върви през годината.

Метеорологични прогнози

Каквото е времето на Бъдни вечер, такова ще е и през юни

Ако на Бъдни вечер времето е облачно, пролетните култури ще са добри и пчелите ще носят повече мед. Ако целият ден е облачен, ще има болести през годината.

Ако на Бъдни вечер вали сняг, пчелите ще се роят много.

Ако времето е мъгливо, такова ще е то и през годината.

Забрани

Моми, на които им е време да се омъжват, не месят хляб, защото се вярва, че ако се омъжат през годината, ще изнесат плодородието от къщата.

Пепелта от бъдника и сламата не се изхвърлят.

Който седне на трапезата, не бива да се оглежда много, защото рано ще му побелеят косите.

 

Източник: manager.bg

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/