in

Консултант по зависимости шокира всички във Варна: Обяви на каква възраст децата масово започват да вземат наркотици

Снимка: Pixabay

По думите на консултанта по зависимости Валентин Русимов, масово децата започват да вземат наркотици на 11-12 години. Шокиращата статистика експертът сподели пред ученици във Варна. За посещението на Валентин Русимов и съдия Даниела Костова във варненското ОУ „Стоян Михайловски“, съобщиха от пресцентъра на Апелативен съд – Варна

Драстично спада възрастта, на която подрастващите посягат към наркотиците, категорични са експертите. Тенденцията потвърди консултантът по зависимости Валентин Русимов пред ученици във Варна. В дневния център за непълнолетни към сдружение Отвори очи постъпват млади хора, които масово са започнали на 11-12-годишна възраст.

Валентин Русимов и съдия Даниела Костова от Наказателното отделение на Варненския апелативен съд говориха за последствията от дрогата със шестокласници и седмокласници от ОУ „Стоян Михайловски“. Обясниха, че в срещите под мотото „Децата и наркотиците: истина и легенди“ целта е да предоставят информация, която да им послужи при вземане на решения и за адекватна реакция. Да им помогне да предпазят себе си и приятелите си.

„Човек, който е стойностен, мотивиран, има цели и интереси, няма нужда от допълнителни стимуланти. Затова дори и не пробвайте! Нито веднъж!“, апелира Вальо. Двамата със съдия Костова акцентираха на вредата от марихуаната и на разпространяваните легенди, че тя е безвредна и не води до пристрастяване.

„Марихуаната, която ще ви предложат, не е „чиста“. Канабисът се обработва с различни вещества и други наркотици. По този начин без да знае, пушещият става зависим към по-тежки субстанции“, разясни наказателният съдия. В примес със синтетични канабиноиди, действието се усилва многократно. В резултат се стига до инсулти и инфаркти, дори до смърт. „Като съдия, знам от вещи лица – психиатри, че пушенето – директното вдишване на наркотични вещества – директно атакува мозъка“, обърна внимание Даниела Костова. Няма безвредни субстанции, съгласи се Валентин. Всяка от тях поразява различни органи и системи в човешкото тяло.

Лекторите припомниха опасността от т.нар. райски газ, който макар да не е наркотик, често води до привикване към забранени вещества. Когато се използва за като анестетик в медицината, той задължително съдържа кислород. В продаваните уж за забавление балони обаче няма кислород. Именно това е причината за вредните последствия.

Фентанилът е друга опасна съставка. Той засилва ефекта на психоактивните вещества. Все по-често присъства в наркотиците. Нито клиентът, нито дилърът обаче знаят за наличието й. Единственото важно за дилърите е да ви държат като клиент максимално дълго, защото за тях сте само източник на средства, с които ще осигурят доза за себе си – защото разпространителите са принудени от собствената си зависимост да бъдат продавачи.

Пристрастяването обхваща и физиката, и психиката, обясни Валентин. Ето защо човек е способен на абсолютно всичко само и само да си набави следващата доза. „В състояние на абстиненция, забравяш за закона, за близките и родителите си. Защото си подвластен само на нуждите на собственото си тяло, което казва „искам, искам“. Започваш да лъжеш, манипулираш, крадеш.“ Но вместо в обещавания по-забавен живот, се оказвате, в свят, пълен само с болка и страдания, допълни съдията.

Двамата призоваха младите хора никога да не пробват наркотик. „Ако не кажеш „не“ още първия път, след това ще бъде неимоверно трудно“, увери от личния си опит младият мъж. Наркотиците не решават проблемите, те ги създават. „Радвайте се на трудностите по пътя си – като ги преодолявате, ще имате сили и самочувствие, че можете да се справите. Вместо да търсите измамния път на дрогата“, посъветва Вальо.

Съдия Даниела Костова завърши с думите: „Изборът е ваш: дали да погубите живота си или да сте здрави, харесвани, обичани, да имате собствена идентичност и да успявате“.

Публикувано от Пламена Сутева

Завърших Икономически университет - Варна със специалност “Реклама и медийни комуникации” и специалност “Маркетинг”. Медийните комуникации и писането са моята страст. С работата си желая да съм полезна на обществото.