in

Топ 5 оръжия срещу самотата

Снимка: Pixabay

Забързаното ни ежедневие и навлизането на новите технологии ни ‘’подхлъзват’’, поднасяйки ни възможност да живеем в свой собствен свят, който първоначално ни дава измамното чувство на самодостатъчност. Не се чувстваме самотни, а свободни. Вглъбени в себе си и ежедневните ни битови несгоди забравяме, че за да функционира тялото ни има нужда от храна, но за да функцираме като личности се нуждаем от емоционално захранване. До голяма степен това захранване идва от връзките, които създаваме. Връзката, която имаме с приятели, семейство и партньори, не е просто приятна – тя е от решаващо значение.

Близо 1 на всеки 4 възрастни по света съобщава, че се чувства много или сравнително самотен, установи проучване на Meta-Gallup от 2023 г.

„Твърде дълго самотата съществуваше скрита зад сенки, невидима и недооценена, причинявайки психически и физически заболявания“, каза главният хирург на САЩ д-р Вивек Мърти през ноември.

Самотата е проблем, когато става въпрос за получаване на помощ, а силните връзки са решение.Според проучване от март 2023 г. положителният социален опит влияе не само върху нивото на стрес и способността на човек да се справя, но също така е маркер за физическо здраве.

Може да изглежда обезсърчително да разширите връзките си, но ето пет значими стъпки, които можете да предприемете, за да го направите през 2024 г.

1. Започнете деликатно
‘’Независимо дали създавате нови приятели, сближавате се с вече съществуващи или се впускате в нови запознанства, добре е да не се претоварвате и да започнете с малко. Това може да означава изпращане на съобщение, за да се свържете с някого веднъж седмично, среща с един нов човек на месец или планиране на редовно социално излизане..’’, каза Адам Смайли Посволски, автор на „Приятелството в епохата на самотата“, в предишна статия на CNN.

„Направете списък с петима души в живота си, на които държите, и се обадете на един от тях по телефона“, добави Поволски, експерт по принадлежност на работното място. „Най-забележителните приятелства често започват с най-малките моменти на връзка.“
Изследванията показват, че са необходими 90 часа време заедно, за да смятате някого за приятел и повече от 200 часа, за да го смятате за близък приятел, с когото имате емоционална връзка, каза той.

„В нашия забързан свят трябва да поставим нашето приятелство в календара и да се ангажираме с повтарящи се дейности“, каза Посволски.

2. Поставете граници
Вярвате или не, по-добрата връзка с другите може да изисква да поставите строги граници.

„Не става въпрос само за конфликтни ситуации и недопускане на лошите хора. Става въпрос и за запазване на отношенията, които цените“, каза Ками Ориндж, треньор по поставяне на граници, базиран в южната част на Юта, в предишна статия на CNN.

Границите са споделяне и отстояване на вашите нужди, желания и очаквания и може да се наложи да ги поставите що се отнася за партньор, родители и приятели. „Добрата граница е ясна и кратка“, каза Недра Глоувър Тауаб, терапевт от Шарлот, Северна Каролина. „Мисля, че много често говорим много, но все още не сме наясно какво искаме.“ Вместо да излагате проблем като „Винаги се заяждаш с мен“, по-добре кажете от какво имате нужда.

3. Опознайте себе си
Знаете ли защо се привързвате към другите? Или защо вашите близки са привързани към вас? Отговорът на тези въпроси може да помогне за укрепване на вашите взаимоотношения.

Разработени за първи път от психоаналитика Джон Боулби през 50-те години на миналия век, стиловете на привързаност описват как хората функционират във взаимоотношения, когато става въпрос за близост, интимност и потенциални заплахи.

Има четири стила: избягващ, тревожен, неорганизиран и сигурен. Можете да научите повече за тях в статия на CNN от 2023 г.

Познаването на тези стилове може да помогне в отношенията ви с приятели, семейство, колеги и романтични партньори, според проучване.

4. Научете как да имате конфликт
Битките не са само лоши, могат да бъдат и здравословни, според предишна статия на CNN. Ключът е да се борите с тези, които обичате по продуктивен начин – което означава, че решава проблемите и ви сближава. Социалният психолог Дейвид У. Джонсън изследва конфликтите и обозначава пет архетипа за това как хората са склонни да се справят с тях: костенурки, акули, плюшени мечета, лисици и сови.

  1. Костенурките са склонни да се оттеглят.
  2. Акулите насилствено защитават собствените си цели.
  3. Совите гледат на конфликта като на проблем, който трябва да бъде разрешен.
  4. Лисиците са склонни да правят компромиси.
  5. Плюшените мечета се жертват, за да запазят мира.

Познаването на вашата привързаност и стил на конфликт може да ви помогне да разберете как подхождате към битка с любимите си хора и изследванията показват, че този подход може да бъде променен.

5. Изразете своята благодарност
Едно просто „благодаря“ може да извърви дълъг път.
Изследване от 2023 г. показа, че хората, които изразяват благодарност един към друг, увеличават времето си заедно с повече от час на ден. Ключът е да идентифицирате благодарността и да я изразите автентично, а не да симулирате.

По публикацията работи: Мони Зенгиннер

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/