Стана ясно, че бетонирането на двора на емблематичната къща в центъра на Варна е спряно по нареждане на кмета на града Благомир Коцев. Вчера в петък той е получил сигнал за строителните дейности в имота на бул. „Сливница“ 20 и ул. „Петко Каравелов“ 1. Преди месец премахването на желязната ограда предизвика много коментари.
Днес в своя профил в социалната мрежа Фейсбук, кметът на Варна Благомир Коцев публикува информацията.
Публикуваме текста без редакторска намеса.
„Тази снимка от снощи с основание буди възмущение у много варненци. В петък вечер кипят усилени строителни работи на пъпа на Варна в двора на къща – архитектурен паметник.
След като получих сигнал от граждани незабавно изпратих общинска полиция на място, за да спре монтажните дейности. Причината: неясният статут на дворното пространство, който поражда съмнение за законосъобразността на строежа.
Истината е, че казусът е на около месец и оттогава е както в моето полезрение, така и в това на варненската общественост.
Вчера получих отговор на запитване, което изпратих до Министерство на културата в началото на януари относно префасонирането на къщата и прилежащите пространства. Според него единствено сградата е архитектурно-строителен паметник на културата, вписан като такъв в НИПК (днес НИНКН) през 1982 г. Оградата не е автентична и това е станало основание за издаване на разрешение от страна на предишната администрация за нейното събаряне. Оградата е променяна още през 1994 г., когато е придобила доскорошния си вид.
Не става ясно, обаче, дали и дворът не е автентичен – това е и причината да спрем машините. Там има издадено разрешение за изграждане на преместваем обект, класифициран като „зимна градина“. Да, сградата е архитектурен паметник и е под опеката на Министерство на културата, но именно местната власт в лицето на Община Варна и кметство „Одесос“ съгласуват с държавата настоящите строителни дейности през ноември, 2022 г.
В понеделник проверка на „Строителен контрол“ ще установи дали документацията на обекта е изрядна. Но това не е най-важното. Едва ли ще можем да спрем строежа. Предишното управление е направило нужното той да бъде извършен.
Изводът, който може да си направи всеки варненец, е че предишните управляващи са се отнасяли към нашата Варна като към феодално владение. Само така мога да определя дерибейската безотговорност към градската среда, с която се сблъскваме ежедневно като граждани.“
Припомняме, че според кмета настоящият ОУП е приет през 2012 г. и в него е заложен висок коефициент на застрояване. В проекта за нов ОУП ще бъдат заложени по-ниски параметри, каза още Коцев и изрази съжаление, че процесът по промяна ще отнеме не по-малко от две-три години, защото изискванията на закона са такива.
Другата мярка е Общината да спре продажбата на общинска собственост. По думите на кмета тази практика е била засилена в последните години – общинските терени да стават частни и върху тях да се строят кооперации. Това категорично трябва да спре, заяви още Благомир Коцев.
Според него усещането на гражданите за презастрояване се засилва и от лошата инфраструктура. В тази връзка акцентът на Община Варна ще бъде облагородяване на градската среда и подобряване на инфраструктурата чрез ремонт на улици, тротоари, осигуряване на повече места за паркиране, каза още кметът и напомни, че именно такива са проектите, заявени от община Варна в бюджетната процедура за 2024 година и вече са утвърдени 100 млн. лв. за проектиране и изграждане.