in

Трябва ли професията на медицинската сестра да стане защитена професия

Кадър: NOVA

Стана ясно, че медицинската сестра може да стане защитена професия и студентите да получават различни облекчения и бонуси. Такова намерение има здравното министерство, като по този начин се надяват да стопят дефицита от кадри в системата.

Идеята не е напълно нова. За нея се говори вече близо 2 години, но все още не е факт. И в болниците, и в учебните заведения обаче са категорични, че това определено ще помогне да се намали недостигът от кадри, предаде Нова телевизия.

Хасково например е едно от малкото места, където липсата на медицински сестри и акушерки не се усеща, но причината за това е, че на метри от болницата се намира филиалът на Тракийския университет, който подготвя именно тези кадри.

Облекчение за твоите крака след дългия изморителен денtvboutique.bg
Сериозен недостиг на медицински сестри у нас

Когато преди 4 години Мария влиза в медицинския колежq тя вече има друга професия, но решава, че иска да я смени и да помага на хората.

„Не съм се водила от заплащането, нито даже от кариерно развитие. Просто искам да помагам на хората. Аз отивам с удоволствие всеки ден на стаж, защото искам да видя пациента как се развива и се надявам, че докторите, които са водещи, могат да разрешат проблема”, казва Мария Димитрова – четвърти курс специалност „Медицинска сестра”.

Според Мария това е професия за тези, които са открили в нея своето призвание. Но допълнителните стимули от обявяването на професията за защитена, като отпадане на таксите за първите години и заплащането за последните, ще накара още хора да поискат да работят това. На същото мнение е и Михаела, която вече стажува като акушерка.

„Тази година за първи път водих раждане и трябва да ви кажа, че това е неописуемо преживяване. Искам да започна работа в нашата болница. От този град съм, тук си уча, познавам хората и това е една наистина много благородна професия”, казва Михаела Тодорова.

Именно заради близостта на Медицинския филиал до лечебното заведение болницата в Хасково е сред малкото в страната, където криза за медицински сестри няма. Към момента там работят над 300 медицински специалисти. Средната заплата е около 2 000 лева.

„Началната заплата на всички специалисти по здравни грижи е 1500 лева. От там насетне в зависимост от отделението, в което работи, нощния труд, допълнителния стаж и разбира се онова, което получават като ДМС от клинични пътеки, общо взето мисля, че сестрите взимат прилични заплати от няколко месеца насам”, казва Славея Славова – главна сестра в МБАЛ – Хасково.

„По-голяма част от тях търсят по-лека работа, т.е. в аптека, детска градина, ясла, даже в последно време избягват да работят и при лични лекари”, обяснява Златина Георгиева, старша сестра в хирургичното отделение на МБАЛ – Хасково.

А малкото желаещи да работят като сестри и акушерки освен заплащането има и друго обяснения – уважението на обществото към професията.

„Когато аз започвах работа, беше проблем да си намерим работа. Професията имаше престиж в обществото. Сега все по-малко са младите хора, които искат да работят като сестри или акушерки”, казва Славея Славова.

Текст: Все пак в университета отчитат положителни тенденции, както при броя на студентите, така и при реализацията им след завършването.

„Те се реализират на 100% в България. През последните години мога да кажа, че нямаме студенти, които проявяват интерес да работят в чужбина”, заяви доц. д-р Таня Паскалева – директор филиал „Хасково” на Тракийския университет.

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/