Съвсем скоро отбелязваме Зимен Симеоновден (3 февруари). Празникът е един ден след Сретение Господне (2 февруари). На Симеоновден се чества паметта на Свети Симеон Богоприимец. Имен ден на 3 февруари празнуват хората, носещи имената Симеон, Симеона, Симон, Симона, Симо, Сима, Симана и Мона.
Зимният Симеоновден се счита за един от най-лошите дни в годината. В някои краища на страната го наричат Симеон Бележник, защото белязва хората, като им оставя рани и белези. Именно по тази причина старо българско поверие гласи, че на този ден в никакъв случай не трябва да се докосваме до остри предмети.
Зимният Симеоновден почитат главно бременните жени, младите невести и майките. По това какъв човек първи ще дойде в къщата се гадае какъв добитък ще се роди – мъжки или женски.
С празника Зимен Симеоновден са свързани някои строги поверия и забрани. Ето какво не бива да правим в никакъв случай на 3 февруари:
- Да не хващаме остри предмети, за да не стане детето или животното “симьосано” (с белег).
- Бременните жени и младите невести не бива да работят
- Да не се дава нищо назаем и от къщата да не се изнася нищо, за да “не излезе берекетът от дома”.
- Да не се работи с вълна, тъй като 3 февруари е третият Вълчи празник. В народната памет 1,2 и 3 февруари се наричат Вълчи празници или Трифунци или Мратинци. Посветени са на вълка.
- Не бива да се произнася думата “вълк”, за да не се разсърдят вълците.
- Не бива да се изхвърля пепелта и сметта навън, за да не нападат вълците стадата.