Тъмната материя е една от най-големите загадки, с които се е сблъскало човечеството в цялата си история. Според ново проучване тази мистерия на космологията може да е свързана с огледална вселена, където образуването на атоми е неуспешно.
Какво е тъмна материя?
Тъмната материя е неизвестно и мистериозно вещество, което заема по-голямата част от масата на Вселената. За всеки килограм обикновена материя има около пет килограма тъмна материя.
Този тип материя не взаимодейства със светлината, както нормалната материя. Тъмната материя не излъчва никаква енергия или светлина, което я прави невидима за конвенционалните детектори и сензори. Тя може да бъде открита само от учени чрез гравитационно въздействие върху нормалната материя.
Има различни твърдения и теории, опитващи се да обяснят мистерията на тъмната материя. Тези теории отбелязват, че тъмната материя може да е дошла от втори Голям взрив, че може да се крие в друго измерение или че дори не съществува.
Сега към списъка е добавено още едно твърдение, тъй като ново проучване, което все още предстои да бъде рецензирано, предполага, че тъмната материя може всъщност да е деформирана огледална вселена, където образуването на атоми е неуспешно.
Тъмна материя в деформирана огледална вселена
Екзотичното твърдение беше отбелязано в проучване, което все още е на сървър за предпечат. Според Пол Суитър, астрофизик от Flatiron Institute и неуморен научен журналист, изследването се основава на дуо от странни съвпадения, съобщава The Science Times.
От една страна, наблюденията показват, че количеството тъмна и нормална материя там е приблизително сравнимо, с лек превес за тъмната материя, за която се смята, че превъзхожда обикновената материя с приблизителен коефициент пет. Второ, протоните и неутроните имат почти еднаква маса, което позволява образуването на стабилни атоми. В противен случай Вселената няма да може да приеме атомите, които изграждат планетите, звездите и др.
Изследователите предполагат, че за всяко физическо взаимодействие с нормална материя може да има нейно огледало в рамките на деформираната огледална вселена. Това може да означава различен вид симетрия, която свързва световете както на обикновената, така и на тъмната материя.
С това теорията предполага, че може да има вселена в сянка, където протоните и неутроните нямат удобната масова симетрия. Това означава, че субатомните частици може да нямат много взаимодействие. Това може да обясни защо тъмната материя не се натрупва толкова много и защо както тъмната материя, така и обикновената материя са относително еднакви в изобилие.
Изследователите отбелязват, че въпреки че предложеният огледален модел приветства възможността частиците на тъмната материя да имат богати взаимодействия, тези взаимодействия не трябва да бъдат прекомерни. Ако тъмната материя в крайна сметка има чести взаимодействия, тя може да се окаже, че се струпва повече, отколкото смятат учените. По-нататъшните взаимодействия биха могли да позволят на учените да подложат тази теория на тест.
Важно е обаче да се отбележи, че документът все още не е рецензиран от партньори и че служи като допълнение към многото теории относно мистериите на тъмната материя.
Превод и редакция: Пламена Сутева