in

Народни поверия за Баба Марта: Какво трябва и не трябва да правим на 1 март?

Снимка: Pixabay

Според българския народ Баба Марта е сестрата на Голям и Малък Сечко (Януари и Февруари). Според народните предания те винаги е люта, тъй като нейните братя всяка година изпиват виното и дори не я оставят да си опита. Точно оттук идва и поверието, че е необходимо Баба Марта да бъде умилостивена, за да е хубаво времето. Народът казва, че ако Баба Марта е засмяна, времето е слънчево, а ако е ядосана – времето е лошо

На празника 1 март всеки подарява на близките си специален амулет, наречен мартеница. Дава се за здраве и сила през следващата година.

Смята се, че на този ден преди изгрев слънце жените трябва да изнесат на двора нещо червено (дреха, престилка, пояс или прежда) и да го оставят там в продължение на девет дни. Вярва се, че червеното ще развесели Баба Марта и времето ще бъде хубаво.

Освен това бабите не излизат рано, за да не срещнат Баба Марта и да не я разсърдят. Според поверията, ако я срещнат млади момичета, времето ще е топло и хубаво.

На този ден жените не бива да перат и не бива да простират бели дрехи, за да не падат слани и градушки. Освен това жените избягват да шият, плетат, предат, тъкат, да работят в градината.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/