in

Чудни кукерски игри и магически ритуали край Варна: Кметът на с. Тополи пред „Нова Варна“ (ВИДЕО)

Кадър: "Нова Варна"

Медия „Нова Варна“ покани в студиото си кметът на варненското село Тополи Благовец Георгиев. Той ни разказа за едно изключително интересно събитие, което предстои тази седмица – на 17 март (неделя), а именно благотворителните кукерски игри за Сирни Заговезни, които се провеждат в селото ежегодно.

Кметът Благовест Георгиев заяви, че група млади мъже стоят в основата на събитието, което се осъществява всяка година.

Снимка: П. Загорчев

Откъде са костюмите, които използвате?

„Това е най-интересното. Принципно в повечето случаи хората свързват кукерите с това, което виждат по телевизията. Хора с големи маски, с чанове. Нашите кукери са съвсем друг тип кукери. Те също гонят злите сили, но са по-скоро облечени с парцалки. Специално се търсят стари дрехи, които да могат да се късат лесно“, обясни Георгиев пред медия „Нова Варна“.

По какъв начин точно се свързва традицията на кукерските игри в селото Тополи с отбелязването на празника Сирни Заговезни?

„В нашите обичаи Сирни Заговезни е празник, с който гоним злите сили и отбелязваме стартирането на Новата година. Нашите кукери ходят с дървени саби, с които удрят леко за здраве. В този обичай, те ходят като група. Задължително имат булка, обикновено имат и зет, имат и мечкадар. Докато групата ходи, зрителите са от двете страни. Използвайки парцали, кукерите чертаят линии по пътя, които не бива да бъдат прекрачвани. Който е най-смел пресича, съответно кукерите го нападат. Доста е интересно и е голямо преживяване. Особено за по-малките деца“, разказа кметът на с. Тополи.

Бихте ли разказали малко повече и за благотворителния аспект на събитието?

По думите на Георгиев благотворителният аспект всяка година е различен. Очаква се да бъде обявено допълнително, когато има готовност.

А защо за Вас е важно да се възстанови тази традиция?

„Защото традиции са това, което ни правят българи. Тази година кукерите имат благотворителна цел. Също част от групата кукери направиха и коледна група. Това са неща, които са хубави, които са свързани с българския дух и трябва да се пазят. А най-хубавото е, че го пазят млади хора, не само възрастни“, обясни Георгиев.

Бихте ли ни разказали по какъв начин местните жители се включват в самата подготовка и изпълнението на този прекрасен празник?

„Празникът започва сутринта в 10 ч. Минава се през цялото село, посока от север на юг. Групата върви, с тях върви и публиката, която участва в ритуала. Събарят кукерите, късат си парцалчета, съответно биват потупвани с дървените саби. Накрая цялата група завършва на една поляна, където е последната част от ритуала, който се прави през денят. Това е ритуално заораване и засяване на нивите за плодородие. Взема се един голям плуг. Всички хора, които са там с групата, се хващат за едно въже, дърпат плуга. А кукерът отзад стои, натиска плуга, заорава земята и след това я засяват със зърно. Ритуалът завършва с ритуални огньове. Преди имаше съревнование между отделните махали и улици на селото – кой ще направи по-голям огън. В момента правим само един – на това място, където ще бъде заораването – на изхода на селото“, казва кметът на Тополи.

Бихте ли казали каква е Вашата визия за културното бъдеще на селото Тополи?

„Културният ни календар е доста богат. Организираме различни събори, отбелязваме традиционно празниците, стараем се да ги правим по начин, по който са се празнували и преди. От две години сме домакини на една възстановка, свързана с българската армия, организирана от сдружение „Бран“. Надявам се тази година отново да успеем да го организираме. То е грандиозно и уникално за цялата страна“, заяви кметът на варненското село пред медия „Нова Варна“.

Нека пак да напомним нашите зрители точно къде могат да се съберат и в колко часа, за да станат свидетели на този прекрасен празник.

Който желае дойде да гледа. Празникът продължава цял ден. Началото е около 10 часа в района около детската градина. Там започват самите кукерски игри, които продължават почти през целия ден. Така че да си носят храна и вода. Ще бъде много интересно. Завършваме с ритуалния огън, който ще запалим когато се смрачи“, заяви Георгиев.

Целия ни разговор с кмета на село Тополи Благовест Георгиев можете да чуете тук:

Публикувано от Пламена Сутева

Завърших Икономически университет - Варна със специалност “Реклама и медийни комуникации” и специалност “Маркетинг”. Медийните комуникации и писането са моята страст. С работата си желая да съм полезна на обществото.