Според д-р Девин Финаути, който е преподавател по криминология в университета в Кент, смъртта не е единично събитие, а поредица от сложни реакции и промени, които настъпват във времето.
Експертът посочва, че след като сърцето и дишането на човек спрат – състояние, известно като клинична смърт – клетките започват обратно броене до оцеляване, съобщава сайтът IFLScience.
В отсъствието на клетките преминават от нормално производство на енергия към по-малко ефективен метод, което от своя страна води до увеличаване на млечната киселина и последваща каскада от клетъчно разрушаване.
Това клетъчно разпадане, известно като некроза, се различава значително от апоптозата или програмираната клетъчна смърт по това, че е необратимо и води до освобождаване на увреждащи ензими и токсини. Това засяга съседните клетки, причинявайки ефект на доминото, който пък води до клетъчна смърт, особено засягащи тъкани, богати на кислород и вода, като мозъка, белите дробове и стомаха.
Изключването на системите на тялото, включително имунната система, отваря вратата за чревните бактерии, които превъзхождат нашите клетки 20 към 1, да започнат своя празник, отбелязвайки истинския старт на разлагането, казва Финаути.
Докато тези бактерии консумират и метаболизират телесната тъкан, те отделят летливи органични съединения.
Разграждането на тялото не е просто краят на живота, а неговата трансформация, насърчаване на цикъла на живота чрез връщане на хранителни вещества в околната среда, което позволява на нов живот да процъфтява.
По публикацията работи: Пламена Сутева