Стана ясно, че неизвестни лица са разбили вратата на величествения монумент „Бузлуджа“. Това се е случило миналата седмица. Малко по-късно френски туристи са влезли да се разхождат в залите на монумента.
„Бях тук на място, за да координирам логистически задачи, свързани с фестивала. Видях, че вратата е отворена, бях шокирана, че полиция няма, а вътре имаше туристи, които ме поканиха да вляза и да разгледам. Те прескачаха в различни места в сградата, ходиха в непозволени зони и това е опасно“, обясни пред бТВ арх. Дора Иванова от фондация „Бузлуджа“, която е и автор на проекта за възстановяване на монумента.
МВР е ангажирано с охраната му, но в деня на инцидента не е имало униформени.
„От 2017 г. насам дирекцията има постоянен пост до монумента и това значително е намалило вандалските набези. Вследствие на буря и лоши метеорологични условия от 12 март до 15, по моя информация, конкретно енергоразпределителното дружество не може да осигури електричество на няколко населени места, включително и към конкретния монумент. Липсата на електричество значително ограничава техните възможности да стоят денонощно на връх Бузлуджа при отрицателни температури и лоши метеорологични условия“, каза старши комисар Лазар Христов, директор на полицията в Стара Загора.
Вратата на монумента вече е заключена, а достъпът е изцяло преустановен. Последната забрана за влизане е от април миналата година. Тогава РДНСК направиха обследване, което показа, че обектът е опасен за посетители.
„В момента покривното пространство е отворено, липсват стъкла на прозорци, вътрешността на сградата е положена на преки метеорологични влияния. Има течове и снегонавявания по фасади и вътрешни пространства. Стените и таваните отвътре са силно компрометирани с паднала облицовка и частично оголена и корозирала армировка. Цялата конструкция е във видимо лошо техническо състояние. Мраморните и гранитните плочи по стените са счупени и има реална опасност от отлепване. Има опасност от падане на отломки, профили, мазилки и метални профили“, каза областният управител на Стара Загора Ива Радева.
По публикацията работи: Пламена Сутева