По думите на брокера Димитър Калайджиев в момента двустайни имоти в София се продават средно за между 90 000 и 120 000 евро. Той съветва хората да купуват апартаменти на зелено и с добро самоучастие от 20-30%, като тук важен момент е и да се проучи инвеститорът и неговата история.
„В последната година и половина почти няма добри сделки на вторичен пазар, т.е. с акт 16. За мен най-добрата инвестиция е, ако се намери инвеститор, който дава възможност за 20% сега, а останалите на акт 16. Това дава добра гъвкавост за купувачите. Каквото и да стане, имаме само 20% вкарани в имота“, обясни брокерът в ефира на бТВ.
По думите на Димитър Калайджиев на национално ниво има спад на имотните сделки с 1,5%, но в големите градове – София, Пловдив, Варна, Бургас, се отбелязва ръст.
„Двустайните маломерни жилища са апетитна хапка за инвеститори и спекуланти. Маломерните тристайни апартаменти до 90-95 квадрата са добре за млади семейства, които нямат толкова средства. Говорим за имоти в ново строителство. Тези, които търсят завършено и готово, осъзнават, че цената е много висока, нямат избор и след мъчене 2-3 месеца се насочват към строеж“, допълни брокерът.
Как ще се отрази влизането на България в еврозоната на имотния пазар?
„Лихвените равнища в еврозоната в момента са осезаемо по-високи от тези в България. Едно евентуално влизане в еврозоната в началото на 2025 г. ще доведе в краткосрочен план до по-сериозно повишаване на лихвите в България – както на основните, така и на тези по кредитиране“, каза финансистът Владимир Сиркаров.
Въпреки това по думите му Европейската централна банка постепенно ще започне да намалява основните лихви.
„В по-дългосрочен план има много голяма вероятност, поради макроикономическото развитие на България и западноевропейските страни, в рамките на 2-3 години лихвите за кредитирането в еврозоната да са по-ниски от лихвите в България. Тук виждам спекулация с текущите равнища на цената на кредита и не мисля, че това трябва да притеснява хората толкова сериозно, тъй като ипотечните кредити са дълги кредити“, допълни той.
По думите на брокера цените ще растат дългосрочно. Калайджиев прогнозира, че след 10-15 години средната цена за апартамент в София ще е поне с 40-50% нагоре.
По публикацията работи: Пламена Сутева