Стана ясно, че берачите на гъби, билки и горски плодове вече ще трябва да плащат задължително осигуровки, данък и такса. Оказва се, че само по този начин те ще могат да получат позволително да влязат в гората. Това се отнася само за хората, които берат гъби с търговска цел.
С въвеждането на новия режим за издаване на позволителни брането на гъби в гората се превръща в професия, за която се плащат и осигуровки.
„Осигурителни и здравноосигурителни вноски в размер на 129, 69 лв., алтернативен данък 30 лева и съответно месечната цена за ползване на гъби и плодове 36 лева – общо 195,69 лв. Това са сумите, които се внасят всеки месец, предхождащ месеца, в който лицето ще събира гъби. Ние сме натоварени със събиране на тези суми, но те не са за нас, внасяме ги по сметките на лицата в НОИ и съответно в държавния бюджет.“ Това казва инж. Асен Карабов, зам.-директор Южноцентралното държавно предприятие (ЮЦДП)със седалище в Смолян, съобщава „24 часа“.
От горското предприятие уточняват, че всеки би могъл да иде в гората и да си набере гъби за собствена консумация. Но ако ги предава в изкупвателен пункт, трябва да има съответното позволително.
„Тези суми се внасят само от хората, които берат гъби с търговска цел. Основният контрол е на пункта, където търговците изкупуват гъбите. На тях им е забранено да изкупуват гъби от хора, които нямат такова позволително, и ако изкупуват, те ще бъдат санкционирани“, допълни още Карабов. Според него задължението да се плащат месечни осигуровки и данък не е отказало гъбарите.
„През април ЮЦДП в Смолян, което обхваща горските стопанства в областите Смолян, Пловдив, Пазарджик и Кърджали, е издало 140 позволителни
За следващия месец постъпилите искания за позволителни, които трябва да обработим, са 200, т.е. увеличават се“, уточнява Карабов.
Регламентът е въведен с промени в Закона за горите от януари и е влязъл в сила от април.
По публикацията работи: Пламена Сутева