След ново проучване стана ясно, че Ню Йорк е най-богатият град в света с 359 500 милионери и 60 милиардери, въпреки че районът на залива на Калифорния е близо след него
Милионерското население на Ню Йорк е нараснало с 48% през последното десетилетие, според доклад на Henley & Partners в сътрудничество с New World Wealth. Милионерското население на Ню Йорк сега е по-голямо от цялото население на Орландо или Питсбърг. Жителите на Ню Йорк сега имат богатство от над 3 трилиона долара, което е по-голямо от БВП на Бразилия, Италия или Канада, съобщава CNBC.
Сан Франциско и района на залива обаче наваксват бързо. Милионерското население на Bay Area се е увеличило с 82% през последното десетилетие до 305 700 души. Районът на залива води по милиардерско население с 68 милиардери, според доклада, който сравнява глобалното богато население към декември.
САЩ увеличават преднината си като най-големият създател на милионери и милиардери в света. САЩ са дом на 11 от 50-те най-богати града, според доклада.
През последното десетилетие нарастването на технологичното богатство, съчетано с нарастването на фондовия пазар и сключването на сделки, създаде рекордни количества богатство. Пандемичният фискален стимул ефективно стимулира създаването на богатство, особено на върха, като богатството на най-добрия 1% в Америка скочи с над 40%, според Федералния резерв.
„САЩ продължават да доминират в най-богатите градове в света поради господството си в глобалните финансови, технологични и развлекателни сектори“, каза Андрю Амоилс, ръководител на изследванията в New World Wealth. „Забележително е, че градовете в САЩ значително надминаха други западни градове през последното десетилетие, що се отнася до цялостното богатство и милионерския растеж“, добави Амоилс.
Някои градове по света претърпяха обрат. Токио, който беше най-богатият град в света преди десетилетие, сега е на трето място, като милионерското му население е намаляло с 5% до 298 300 души.
Лондон, най-богатият град в света от много години, падна до пето място, тъй като Brexit, руските санкции и други политики забавиха миграцията на богатството. Милионерското население на града е намаляло с 10% през последното десетилетие.
Китай влезе в топ 10 за първи път, като Пекин отбеляза 90% увеличение на милионерите през последното десетилетие до 125 600 милионери. И все пак забавящата се икономика и бягството на богатството причиняват обрат в създаването на богатство, като милионерското население е намаляло с 4% миналата година, каза Амоилс.
Сингапур, който се възползва от потока на богатство от Китай, се изкачи с две позиции до четвърто място в класацията, с 64% ръст на милионерите до 244 800 души. Повече от 3400 милионери са се преместили в Сингапур само през 2023 г. и Амоилс каза, че Сингапур ще заеме мястото на Токио в класацията „много скоро“.
Лос Анджелис също се издигна в списъка, като се изкачи с две позиции до шесто място с 45% скок в броя на милионерите.
Юрг Щефен, главен изпълнителен директор на Henley & Partners, каза, че финансовите пазари са били основният двигател за създаване на богатство по света през последното десетилетие.
„Ръстът от 24% на S&P 500 миналата година, заедно с ръста на Nasdaq от 43% и зашеметяващото рали от 155% на биткойн, подкрепиха богатствата на богатите инвеститори“, каза той. „Бързият напредък в областта на изкуствения интелект, роботиката и блокчейн технологията предостави нови възможности за създаване и натрупване на богатство.“
Ето пълната класация на най-богатите градове в света според Henley & Partners и New World Wealth:
1. Ню Йорк
2. Bay Area, Калифорния
3. Токио
4. Сингапур
5. Лондон
6. Лос Анджелис
7. Париж и Ил дьо Франс
8. Сидни
9. Хонконг
10. Пекин
Превод и редакция: Пламена Сутева