Астрономи от Масачузетския технологичен институт, Университета в Лиеж и др. са открили нова планета, обикаляща около малка студена звезда. Новооткритата планета се намира само на 55 светлинни години от нас. Тя е подобна на Земята по размер и скалист състав. Но приликите със Земята свършват дотук, тъй като на планетата вероятно ѝ липсва атмосфера.
В статия, публикувана днес в Nature Astronomy, изследователите потвърждават откриването на SPECULOOS-3b, планета с размерите на Земята, вероятно безвъздушна. Тя е била открита от екипа с помощта на мрежа от телескопи, съобщават от Масачузетския технологичен институт.
Новата планета обикаля около близко ултрахладно джудже – вид звезда, която е по-малка и по-студена от слънцето. Смята се, че ултрахладните звезди джуджета са най-често срещаният тип звезди в нашата галактика, въпреки че са и най-слабите, което ги прави трудни за забелязване в нощното небе.
Ултрахладното джудже е около една десета от размера и 1000 пъти по-тъмно от слънцето. Звездата е по-близка по размер до Юпитер и е два пъти по-студена от слънцето. Независимо от това, звездата джудже излъчва огромно количество енергия върху повърхността на планетата поради изключително близкото ѝ разположение: SPECULOOS-3b обикаля около звездата си само за 17 часа. Следователно една година на новата планета е по-кратка от един ден на Земята.
Тъй като е толкова близо до своята звезда, планетата е облъчена с 16 пъти повече радиация в секунда в сравнение с това, което Земята получава от слънцето. Екипът вярва, че такова интензивно и безмилостно излагане вероятно е изпарило всякаква атмосфера, която планетата някога е притежавала, оставяйки я безвъздушна, открита, образуваща мехури топка от скала.
Превод и редакция: Пламена Сутева