Днес е голям празник и много хора празнуват имен ден. На 21 май църквата почита Светите равноапостоли Константин и Елена. Празникът е в памет на император Константин и на неговата майка Елена. Днес имен ден празнуват хората, които носят имената Константин, Костадин, Костадинка, Елена, Еленко, Елеонора, Елка, и техните производни
През 313 г. Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия. Самият той приема християнската вяра в края на живота си. Царица Елена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус.
Народни вярвания и традиции:
Според народните вярвания на днешния празник строго е забранено да се върши всякаква полска работа. Селските стопани свързват празника с предпазването на реколтата от градушка. Вярва се, че „Еленка и Костадин носят градушката в чувал“. Това е денят на игрите върху огън – нестинарството, запазени и досега в някои райони на Странджа, но почти само като атракция.
Празникът започва няколко дни преди деня на Свети Константин и Елена – със събиране на средства за общ курбан, а също с почистване и поправяне на изворите и кладенците в селата.
На мегданите предварително се е приготвяла голяма клада от няколко товара дърва. Вечерта те се запалвали, а всички се събирали около кладата и слушали ритъма на ритуалния тъпан, по-късно – и хороводните мелодии, предназначени за обреда. Когато огънят стихне, останалата жарава – живите още въглени, се разстилат в кръг.
Около тях се извивали хората, а начело се носели иконите на Св. Св. Константин и Елена. В жаравата влизали боси нестинарите, които най-често били жени. Вярва се, че иконата на светеца, която държат, ги запазва от огъня. В това състояние нестинарите понякога изричали пророчески думи, гадаели бъдещето или общували с умрели предци. След нестинарските игри всички се събирали на общата трапеза с приготвения курбан.