Стана ясно, че учени в Китай са създали мутантен вирус Ебола в лаборатория, причиняващ ужасяващи симптоми. За създаването на вируса са използвани части от смъртоносната Ебола, за да се изследва болестта и нейните симптоми.
Проучване, описващо експеримента в Медицинския университет в Хъбей, е публикувано в Science Direct. Изследователите отбелязват в проучването, че са инжектирали група хамстери със смъртоносния вирус и те са умрели в рамките на три дни. Хамстерите са развили „тежки системни заболявания, подобни на тези, наблюдавани при пациенти с Ебола, включително мултиорганна недостатъчност“, казват още авторите на проучването, съобщава NDTV.
За изследването екипът от китайски изследователи е използвал заразна болест по добитъка и е добавил протеин, открит в ебола, който позволява на вируса да заразява клетките и да се разпространява в човешкото тяло.
След инжектирането някои хамстери образуват секрети в очните ябълки, които влошават зрението им и покриват повърхността на очните ябълки.
„Това е знак, че 3-седмични сирийски хамстери, заразени с вируса, имат възможността да играят роля в изследването на нарушенията на зрителния нерв, причинени от EVD“, казаха изследователите.
На фона на опасенията около предполагаемото лабораторно изтичане на коронавирус, причинил последната пандемия, изследователите казаха, че целта им е да намерят правилните животински модели, които могат безопасно да имитират симптомите на Ебола в лабораторни условия.
Вирус като Ебола се нуждае от изключително сигурни съоръжения, които са с ниво на биобезопасност 4 (BSL-4). Повечето от лабораториите по света са BSL-2.
Като заобиколно решение китайските учени използваха различен вирус, наречен вирус на везикуларен стоматит (VSV), който те проектираха да носи част от вируса на ебола – наречен гликопротеин (GP) – който играе решаваща роля в подпомагането на вируса да навлезе и зарази клетките на домакин.
Субектите на изследването включват пет женски и пет мъжки хамстера.
Когато събраха органите на мъртвото животно, те откриха, че вирусът се е натрупал в сърцето, черния дроб, далака, белия дроб, бъбреците, стомаха, червата и мозъчните тъкани.
Превод и редакция: Пламена Сутева