От Апелативен съд – Варна съобщават за медия „Нова Варна“, че е определен постоянен арест за обвинен в участие в организирана престъпна група, изнудване и измами, свързани с ремонтни дейности. Въпросната престъпна група е действала от септември 2019 до 15 май тази година във Варна, Пловдив и Севлиево, както и селата Чернево, Орешак, Генерал Кантарджиево. Измамниците казвали, че извършват ремонти на покриви, огради и части от недвижими имоти, като се договаряли за определени суми с клиентите си, но после променяли условията, искали повече и отправяли заплахи
Димитър Д. – обвинен, че заедно с още трима мъже е участвал в организирана престъпна група, създадена с користна цел и че е извършил изнудване и измама, ще остане за постоянно в ареста. Това реши Варненският апелативен съд, като разгледа жалбата му срещу определение на Окръжния съд, с което му е била взета най-тежката мярка за неотклонение. Според прокуратурата, измамите били извършени след предварителен сговор, в големи размери и като продължавани престъпления. Групата действала от септември 2019 до 15 май тази година във Варна, Пловдив и Севлиево, селата Чернево, Орешак, Генерал Кантарджиево.
Пресслужбата на съда припомня, че според държавното обвинение, четиримата поемали ангажимент да извършат ремонтни дейности на покриви, огради и части от недвижими имоти. Договаряли определени суми, но впоследствие променяли условията, като искали повече. В други случаи чрез заплахи принуждавали пострадалите да им доплащат по-големи суми.
Представителят на Апелативната прокуратура приема за правилен извода на първата инстанция за наличието на обосновано предположение за авторството на деянията. Опасността при по-лека мярка Димитър да извърши престъпление се извежда от сравнително дългия период на осъществяване на престъпленията. Освен това предстоят множество процесуално-следствени действия и е възможно обвиняемият да повлияе на неразпитани свидетели.
Адвокатът на задържания бе категоричен, че липсват каквито и да е данни за съпричастността му. Той не е влизал в договорености, не е сключвал сделки, не е взимал пари, нито един от тъжителите не описва него. Във фирмата му не са констатирани нарушения, а тя няма общо със сочените от пострадалите други търговски дружества, увери защитата.
Апелативният съд взе предвид, че при първоначално вземане на мярка за неотклонение не е необходимо да се развива такава дейност по доказване, която да изясни всички елементи на престъплението. Според българското законодателство и според Европейския съд за правата на човека е достатъчно да съществува обосновано подозрение за съпричастност на обвиняемия. И горната инстанция намира, че личността на Димитър Д. може да бъде свързана с инкриминираната деятелност. Затова и първата предпоставка за постановяване на каквато и да е мярка за неотклонение е налице, посочи съдебният състав. Второто условие – опасност от извършване на престъпление – също е налично. Този риск се извежда от многобройността на деянията, начина на осъществяването им, териториалния им обхват, привличането на още 3 лица като обвиняеми. Описаната дейност се отличава с висока обществена опасност и затова общественият интерес трябва да надделее над личния.
Въззивната инстанция подкрепи извода на Окръжния съд, че съществуват всички предпоставки за задържането под стража на обвиняемия. Най-тежката мярка е единствената, която ще постигне целите на закона. Определението на Апелативен съд – Варна е окончателно.