in

НАП събра близо 152 млн. лв. просрочени задължения във Варна и областта

Снимка: "Нова Варна"

От Националната агенция за приходите (НАП) съобщават за медия „Нова Варна“, че за първите четири месеца на 2024 г. са събрали над 1,5 млрд. лв. просрочени задължения, като почти 152 млн. лв. от тях са във Варна и областта. Става въпрос за просрочени задължения от данъци и задължителни осигурителни вноски от местни юридически и физически лица.

Само за две седмици през май, общо за цялата страна в НАП са платени близо 20 млн. лв. стари дългове, вследствие на промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. От 03.05.2024 г., преди да извършат разпоредителни сделки с недвижими имоти или моторни превозни средства, съответно преди вписване на ипотека или особен залог върху търговско предприятие, включващо и недвижим имот, нотариусите, съдиите по вписванията или длъжностни лица в Агенция по вписванията трябва да правят справка в НАП за наличие или липса на непогасени, подлежащи на принудително събиране публични задължения на прехвърлител, учредител на вещни права, ипотекарен длъжник или залогодател. Проверката в приходната агенция е изцяло онлайн, като от началото на май до момента са направени над 70 000 справки за близо 50 000 лица. Досега, преди промените в ДОПК, наличието или липсата на задължения се декларираше писмено от продавачите на недвижими имоти или моторни превозни средства, ипотекиращите имущество лица и залогодателите.

От НАП отчитат и ръст на платените през 2023 г. просрочени задължения. Над 5,1 млрд. лв. данъци и осигурителни вноски са събрани през изминалата година в резултат на усилията на публичните изпълнители, служителите в Кол центъра и органите по приходите в НАП. Внесените такива задължения във Варна и региона са над 611 млн. лв. или с 14,4 % повече в сравнение с 2022 г.

По-високата събираемост се дължи и на ранното уведомяване на гражданите и фирмите, които са пропуснали да платят в пълен размер публичните си дългове, проактивната комуникация и партньорския подход, прилаган от НАП.

От приходната агенция препоръчват на гражданите и фирмите да ползват е-услугите на НАП с ПИК или КЕП, за да проверят дали имат задължения и какъв е актуалният им размер, както и своевременно да ги заплащат. В случаите на образувано изпълнително производство, клиентите, които изпитват финансови затруднения, могат да се обърнат към компетентния публичен изпълнител, за да обсъдят подходящи мерки за обезпечаване и заплащане на просрочените задължения.

Подробна информация за начините за плащане на задължения, събирани от НАП, е публикувана на сайта на приходната агенция в рубриката „Плащане и възстановяване“.

Публикувано от Пламена Сутева

Завърших Икономически университет - Варна със специалност “Реклама и медийни комуникации” и специалност “Маркетинг”. Медийните комуникации и писането са моята страст. С работата си желая да съм полезна на обществото.