От пресцентъра на „Алтернативата на гражданите“ изпратиха до редакцията на медия „Нова Варна“ въпросите, които бяха зададени от общинските съветници от партията към кмета на Община Варна, по време на 13-та сесия на ОС-Варна (29 юли 2024).
Това са въпросите, отправени към кмета на Варна:
1. Мартин Димов
На основание чл. 18. от Закона за вътрешния одит в публичния сектор, в общините с изградени звена за вътрешен одит задължително се създават одитни комитети. Община Варна проведе публичен конкурс за избор на трима външни одитори. Началото на април месец тази година одобрените лица са получили писмено становище от секретаря на община Варна, от ръководителя на звено за Вътрешен одит, както и покана за членство от кмета Благомир Коцев. На 24 април 2024 г. одобрените външни одитори получават информация от ръководителя на звеното, че кметът все още не е внесъл предложение до Общинския съвет за създаване на одитен комитет. Законовият краен срок за внасяне на предложение от кмета е до 22 април 2024 г. Няколко месеца по-късно развитие по казуса липсва, всички материали за проведения конкурс са свалени от сайта на община Варна, връзка с одобрените външни одитори не е потърсена.
Функциите на одитния комитет са спомагателни за администрацията, дейността на външните експерти е да дават препоръки, което би предотвратило грешки, неточности и загуби за общината.
Въпросът е: Кога ще внесете предложение в Общинския съвет за създаване на Одитен комитет, за да бъде спазен Законът за вътрешния одит в публичния сектор?
Вторият въпрос е свързан с неспиращия вече година и половина ремонт на ул. Прилеп.
При започването на ремонта през февруари месец 2023 г., беше обявено, че дейностите ще протекат на три етапа по 15 дни. Вече година и половина ремонтите продължават, без да е ясно кога ще приключат. Многократно се разкопават и засипват едни и същи места, по цялата дължина на отсечката, която е около 3 км. От Сградата на „ВиК“ до бензиностанция „Бенита“ е готово, но мъките в оставащите около 1,2км продължават. Преди три седмици бе обещано от представител на фирмата подизпълнител на ВиК, че до 10 дни ще положат първи пласт асфалт на местата, стоящи на чакъл, защото тепърва ще се пре-проектира разширение на пътя, поради недомислено стеснение при първия проект. Това е изпълнено наполовина. Придвижването на живущите в района се превърна в приключение. Хората, които развиват търговска дейност търпят материални загуби, персоналът напуска и бизнеси са изправени пред фалити, защото клиенти и работници отказват да пътуват до м-ст Пчелина. Ежедневно се чупят коли по това трасе, а наличие на обходен маршрут липсва.
Градски транспорт няма – спрян е до приключване на ремонта. И за капак таксиметровите компании отказват да приемат поръчки за района, за да не си чупят и те колите.
Проблемът на учениците е сериозен – децата ходят пеша в прахоляка, а в дъждовно време трябват газят в калта или да отсъстват от училищни и извънкласни занимания.
Въпросът е кратък: До кога? До кога така? Какви мерки ще предприемете и в какъв срок този ад ще приключи? Защото не се знае до кога ще издържат нервите на живущи и работещи от и в м-ст Пчелина, които са готови да затварят улици със жива верига и гражданско неподчинение. В залата има представители, живеещи и работещи в местността и апелирам да им дадем думата, в точката за събеседване с граждани.
2. Владислав Бакалов
Въпросът е провокиран от наблюдение, че напоследък изникват все повече нови рекламни съоръжения тип билборди. И тъй като градът ни вече е терен на достатъчно визуално замърсяване, има приотеснение, че тази дейност не е достатъчно добре контролирана и информацията за нейното планиране липсва.
Въпросът е къде е достъпен актуалният регистър на рекламно-информационните табели на територията на Община Варна, тъй като последният публично достъпен е от 2020 година. По същата тема искам да попитам още нещо. Според НАРЕДБА на ОбС Варна за рекламната дейност на територията на Община Варна (Раздел XI т.31), искането за поставяне на рекламно-информационни елементи следва да се внесе до – цитирам – “Комисия Реклама”, назначена със заповед от Кмета на Община Варна – има ли назначена подобна комисия и кои са нейните членове? От същата наредба става ясно, че Кметът на община Варна организира и провежда конкурси за изработване на билбордите и че тези конкурси се провеждат по ред и условия, утвърдени от вас. В момента провежда ли се подобен конкурс и кога е бил последният, който се е провел?
3. Давид Киркоров
Въпросът отново е свързан с провеждането на фестивала Breeze by Exit. Приветстваме провеждането на съвременни музикални събития във Варна, но не можем да не се запитаме за организационните детайли. Един подобен фестивал изисква сериозна организация, за която все още няма достатъчна информация. Ако провеждането му е с цел привличане на туристи, защо го провеждаме сега, при вече пълна хотелска база във Варна, с анонс едва месец преди събитието, а не в крилата на сезона? Координирана ли е програмата му с календара на другите културни институции в града – например на 16-ти август в Летен театър ще се проведе мюзикълът Бодигард, а на 17-ти август балетния спектакъл Нощ в Ню Йорк – има ли вероятност шумът на събитията от Пантеона да смущава зрителите в Летен театър? Как организаторите ще пренесат техниката, от къде ще влязат и колко време ще отнеме. Има ли предвидени буферни паркинги за посетителите, които биха дошли с автомобили и къде, особено имайки предвид проблемите с местата за паркиране на живущите в кв. Чайка. Неяснотите са много, но основният въпрос е: Как се стигна до избора на именно този фестивал и организатори за провеждането на фестивала във Варна и необходимостта от обществена поръчка пусната за около 24 часа по метода на пряко договаряне?
Призоваваме за спешно подобряване на прозрачността по отношение на харченето на общинския бюджет и комуникирането на очакваните резултати, посочват от пресцентъра на партията.