in

Шанс за нов живот: Медицински екип спаси пациент, живял с риск от 90% смъртност

Снимка: Pixabay

Животоспасяващата операция се извършила в УМБАЛ „Лозенец” в София. Медицински екип на Клиниката по съдова хирургия към столичната болница успял да вдъхне нов живот на пациент, страдащ от рядка висцерална аневризма с висок риск от разкъсване, водещо до 90% смъртност.

Мъжът с инициали Д.Д. постъпва в УМБАЛ „Лозенец“ със силни коремни болки, продължаващи няколко седмици.

След извършено образно изследване е установено, че той страда от рядка висцерална аневризма на мезентериалната артерия – състояние, което засяга между 0,1% и 2% от населението, предаде bTV.

Екипът на Клиниката по съдова хирургия прилага уникална комбинация от две комплексни техники – модифицирана от лекаря ендопротеза (PMEG) и „chimney” техника.

Сложната операция продължава 3 часа и е ръководена от началника на клиниката – д-р Асен Тодоров с подкрепата на неговия екип, включващ д-р Маргарет Димова, д-р Кристина Каращранова и д-р Стефан Манасиев.

Анестезиологичният екип, воден от д-р Николай Увалиев (началник на клиниката по анестезиология и реанимация) и д-р Лилия Петрова също имат ключова роля в успешното провеждане на хирургичната интервенция.

Хирургичната интервенция е извършена от съдовите хирурзи на УМБАЛ „Света Екатерина“
Пациентът е раздвижен и изведен от реанимация още на първия ден след операцията, като е в добро общо състояние без коремни болки, съобщават от лечебното заведение.

От УМБАЛ „Лозенец” посочват, че уникалната операция е поредното доказателство за високото ниво на медицинска експертиза и ангажираността на екипа да прилага най-модерните методи в лечението на сложни съдови състояния.

Според световните медицински препоръки всяка мезентериална аневризма подлежи на лечение, независимо от размера ѝ. Златният стандарт в лечението е ендоваскуларният подход, който включва използването на покрити стентове и транскатетърна емболизация.

Публикувано от Александра Камбурова