in

Илон Мъск иска да имплантира милиони хора с мозъчни чипове Neuralink

Кадър: YouТube

Илон Мъск се надява да имплантира милиони чипове Neuralink в мозъците на хората през следващото десетилетие, каза технологичният милиардер, съобщава Индипендънт

Главният изпълнителен директор на Neuralink обяви плановете си след актуализация от стартиращата компания neurotech , която разкри нови възможности на интерфейса мозък-компютър.

Според фирмата, вторият пациент, който е бил оборудван с устройството, е успял да го използва, за да играе игри със стрелба от първо лице и да проектира триизмерни обекти.
„Ако всичко върви добре, ще има стотици хора с Neuralinks в рамките на няколко години, може би десетки хиляди в рамките на пет години, милиони в рамките на 10 години“, написа г-н Мъск на X в отговор на публикацията в блога на Neuralink.

Neuralink каза, че последният участник в първото си човешко изследване на технологията е успял да изпълнява нови задачи, използвайки своите мисли, като например проектиране на 3D обекти с помощта на софтуер за компютърно проектиране (CAD).
Участникът успя да проектира и отпечата персонализирана стойка за своето зарядно устройство Neuralink, използвайки интерфейса мозък-компютър, процес, който беше невъзможен с помощните технологии, които той беше използвал преди това.

Той също така успя да играе видео игра от първо лице, която обикновено изисква два отделни джойстика за управление на героя.

„Просто тичането наоколо е приятно, защото мога да гледам отстрани“, каза той. „Мога да помисля къде да търся и то отива там, където искам. Това е лудост.”

Проучването Prime се фокусира върху хора с квадриплегия, въпреки че г-н Мъск твърди, че технологията един ден ще позволи на хората да се слеят с изкуствения интелект, за да увеличат работата на мозъка и тялото.
Потенциалните приложения включват поточно предаване на музика директно към мозъка и подобряване на зрението за виждане на нови части от светлинния спектър, според г-н Мъск, но някои невролози твърдят, че подобни способности са десетилетия далеч и идват с рискове от хакерски атаки и кибератаки.

Neuralink заяви, че сега планира да добави подобрена функционалност към мозъчните импланти, използвани в опитите с хора, като разработва нови алгоритми, които могат да разпознават намерението за ръкопис, за да позволят по-бързо въвеждане на текст.

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/