„Пеевски е председател на парламентарната група на ДПС, неговата оставка като председател на ДПС е поискана от почетния председател Ахмед Доган. И той все още остава председател заради неговото дебелоочие“. Това коментира Рамадан Аталай от ДПС, който е от групата, лоялна на почетния председател на партията Ахмед Доган.
„До оня ден ние бяхме най-добрите приятели на Пеевски, но когато той опита да се настани като кукувица в гнездото на ДПС, станахме вече първите престъпници“, заяви още Аталай пред bTV.
„Пеевски е председател на парламентарната група на ДПС, неговата оставка като председател на ДПС е поискана от почетния председател Ахмед Доган. И той все още остава председател заради неговото дебелоочие“, коментира още Аталай.
По думите му хората около Ахмед Доган имат подкрепата на избирателите на партията, но губят медийната война, защото Пеевски е собственик на медии.
„Имаме план и вървим по този план. Ако някой се опита да открадни и да вземе Движението за права и свободи от почетния председател, който е създател на тази партия, би трябвало да носи моралната отговорност, след това и политическата отговорност. Съсипването на една политическа формация не е равностойно на това да съсипваш бизнеси на други хора или да съсипваш собствените си бизнеси“, предупреди Рамадан Аталай.
Той намекна, че партията е извадила Делян Пеевски от калта, но само е пострадала от това.
„Знаете ли колко пъти сме вадили човек от калта и в моя живот винаги съм разбирал, че когато вадиш човек, който сам е влязъл в калта, той освен да те окаля, нищо друго не може да направи“, заяви независимият депутат, изключен от групата на ДПС.
По думите му никога в ДПС не е бил използван такъв език и такива обиди към институции и техни представители, каквито в момента си позволява Пеевски.
Напрежението в ДПС беше породено от гласуването на проектоправителството на ГЕРБ-СДС с премиер Росен Желязков на 3 юли.
В предаването „Тази сутрин“ по bTV в деня на гласуването на правителството именно Рамадан Аталай обяви, че Ахмед Доган е поискал движението да не го подкрепя. Същия ден той беше изключен от парламентарната група на ДПС.
Част от депутатите на ДПС гласуваха „против“ проектокабинета „Желязков“. Последва среща на 6 юли с тях на Ахмед Доган в лятната му резиденция „Росенец“ край Бургас.
На 7 юли Пеевски излезе с писмо, озаглавено „Няма тема „Доган – Пеевски“, има тема „Пеевски и дерибеите“. На следващия ден той се срещна в хотел в София с областни председатели на партията.
На 10 юли Доган призова за оставката на Пеевски и написа, че в Движението има опит за вътрешнопартиен преврат, „за да се използва партийната власт за лични и групови интереси, и най-вече да се промени политическият профил на партията“.
Почетният председател поиска оставките и на още петима членове на ръководството на партията.
Последва отговор от председателя на ДПС Делян Пеевски. Той обяви, че никой не може да спре „новото начало“.
„Продължаваме с екипа ми, с изпълнението на ангажиментите си за Новото начало, в името на по-доброто и по-мъдрото Утре. Ще бъдем с хората и до хората“, написа Пеевски.
Последва разцепление в парламентарната група на ДПС. От нея бяха изключени или сами я напуснаха 25 депутати, а останаха 22-ма.