Наредбата, която определяше условията и реда за тестването за наркотични вещества или техните аналози в Министерството на вътрешните работи, беше премахната от Върховния административен съд (ВАС).
Това става ясно от решение №9544, излязло на 20 август 2024 година и публикувано в деловодството на ВАС.
Производството е образувано по жалба на сдружение „Централен полицейски синдикат на Министерство на вътрешните работи“ в Пловдив и е против наредбата, обнародваната в Държавен вестник на 2 август 2022 г., предаде bTV.
Тя беше приета след няколко случая на заловени дрогирани униформени. След приемането ѝ МВР започна да прави тестове на полицаите, което породи остро недоволство сред тях. Имаше и случаи на положителни проби.
От полицейските синдикати алармираха, че тестовете са показали през годините, че са неефективни, защото са силно чувствителни и освен наркотици, засичат съставки, които се използват при лекарствата за безсъние, тревожни разстройства, главоболие, при болкоуспокояващи и др. Има случаи на фалшиво положителни тестове за наркотици и при употреба на енергийни напитки.
Върховната административна прокуратура дава мотивирано заключение за основателност на жалбата поради допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила при приемането на наредбата.
Според прокурора има нарушение в закона, тъй като не са обосновани очакваните резултати от прилагането на акта, включително финансовите.
От Върховния административен съд посочват, че е извършена цялостна проверка за законосъобразност на оспорения подзаконов нормативен акт. В резултат на извършената проверка по същество на оспорването първоинстанционният състав достига до извод за основателност на жалбата.
За проверките на полицаите се използват същите тестове DrugCheck3000 и DrugTest5000, с които се тестват всички шофьори. Когато тестът е положителен, шофьорите масово биват задържани, отнема им се книжката, стига се и до прекратяване на регистрацията на автомобила им. За да докажат, че не са дрогирани, те трябва да дадат кръвна проба, резултатът от която обаче не излиза веднага и докато го чакат, гражданите търпят вредите от положителния тест.
В жалбата на полицейския синдикат се изтъкваше, че при приемането на наредбата не са били изложени мотиви за това колко ще струва на бюджета и не е направен анализ за съответствие с правото на ЕС. В наредбата се казва, че изследванията за наркотици на полицаите се заплащат от тях, само ако са положителни, а в останалите случаи тестването ще е за сметка на МВР. Регламентът гласеше още, че проверките за наркотици се извършват и при наличие на външни признаци, поведение или реакции, което според жалбоподателите не е конкретно.
Решението на ВАС не е окончателно и МВР може да го атакува пред 5-членен състав на ВАС.