Откритието, за което разказа проф. Николай Овчаров, е от Перперикон. Българският археолог разкри как точно са били извършвани жертвоприношенията и каква е била тяхната цел.
Археолозите разкриха нови данни за живота в Перперикон преди векове. Система от олтари за кървави жертвоприношения е служела за гадания.
„Открихме два олтара. Единият е за правене на свещено вино. Другият е бил за кървави жертвоприношения. Имаме данни за такива олтари от Тракийския конник и храма на Митра“, разказа проф. Николай Овчаров пред Нова телевизия.
„От римския период имаме сведения за публично клане на животни. Жрецът е бил облечен с бели дрехи и носел венец на главата. Животното е било разрязвано. По неговите вътрешности са правени гаданията. В „ареа сакра” – свещеното място, има обществени олтари, които са били за всички, но е имало и частни такива – за семейни жертвоприношения“, добави проф. Овчаров.
Перперѐк, наричан и Перперико̀н, е ранноисторически, античен и средновековен каменен комплекс в Източните Родопи, в територията на България, състоящ се от голямо мегалитно светилище от VI – V хилядолетие пр. Хр., паметници от античността и средновековна крепост. Смята се, че при траките, Перперек е свещен скален град, столица и крепост с царски дворец. По-късно тук са живели римляни, готи, ромеи и българи.
По публикацията работи: Пламена Сутева