Климатологът проф. Георги Рачев предупреди, че настъпва захлаждане, като на места температурите сутрин ще бъдат под 10 градуса. На първия учебен ден също се очаква да е хладно, но без валежи.
„Първата десетдневка на септември завършва с 4,5 градуса над нормата, но това няма да продължи вечно – въпреки че казах, че това е най-топлото лято, откакто се водят наблюдения, и вероятно ще бъде и най-топлата година – според Световната метеорологична организация и „Коперник“. Това коментира тази сутрин в ефира на бТВ климатологът Георги Рачев.
„Преди два дни дадох прогноза за първолаците, че ще им е топло и слънчево. Сега прогнозата се свита. Много е тежко да правиш прогноза за 10-12 дни, и то за септември“, посочи той.
„Сега ще им е хладничко, но няма да ги вали в понеделник, на 16 септември. Сутринта има вероятност температурите в София и Плевен да са под 10 градуса. На обед ще стане 21-22 градуса. Ще бъде хладно на фона на топлото време“, допълни проф. Рачев.
По думите му още в неделя температурите в София ще слязат под 10 градуса, а максималната тогава ще бъде 17. В Пловдив обаче температурите ще стигат 20 градуса.
„Това ще е студеният период. Започва една седмица с нормално, малко хладно време. През третото десетдневие на септември ще бъде малко по-топло“, коментира експертът.
„На 22 септември настъпва астрономическата есен, а метеорологично все още сме с едното краче в лятото, а с другото в есента“, посочи още той.
Проф. Рачев обясни, че заради преминаващ студен фронт е обявен червен код за опасно време в Гърция. „Там ги очакват много валежи, ще бъдат доста“, допълни климатологът.
Днес у нас ще вали в Западна България, а утре – в Източна България. В Западните Балкани ще има изключително големи валежи.
„В момента трябваше да вали в София, прекапва обаче само в Кюстендил до този момент. Това означава, че центърът на ниско атмосферно налягане се придвижва бавно и мъчително – и да вали, да вали, да вали. Колкото по-бързо се изнесе, толкова по-малко ще бъдат и валежите“, обясни проф. Георги Рачев.
По думите му обаче тези валежи едва ли ще помогнат за безводието.
По публикацията работи: Пламена Сутева