Става въпрос за самороден руманит, открит от жената в корито на поток в Румъния. възрастната жена не подозирала с какво се е сдобила и използвала красивия камък като стопер за вратата си.
Казват, че боклукът за един е съкровище за друг, но парче „камък“, използвано, за да държи вратата отворена в продължение на десетилетия, се оказва съкровище по почти всички показатели, съобщава Science Alert.
Камъкът, тежащ 3,5 килограма, е бил намерен в корито на поток в Югоизточна Румъния от възрастна жена, която го занесла у дома си и го използвала като стопер за врата.
Нейното откритие обаче, се оказа едно от най-големите непокътнати парчета кехлибар в света, според доклад на El Pais. Стойността му? Някъде около 1 милион евро!
Кехлибарът е дървесна смола отпреди милиони години. С течение на времето силно вискозното вещество се вкаменява в твърд материал с топъл цвят, широко признат за скъпоценен камък.
В Румъния парчета кехлибар могат да бъдат открити около село Колти в пясъчник от бреговете на река Бузау, където се добива от 20-те години на миналия век. Известен като руманит, този кехлибар е ценен заради широката си гама от дълбоки, червеникави нюанси.
Възрастната жена, която е намерила този конкретен самороден руманит, е живяла в Колти, където той е останал да изпълнява толкова скромна функция, че е бил пропуснат дори от крадци на бижута, които преди време се насочили към дома, съобщиха местните.
След като жената умира през 1991 г., роднината, който наследява дома ѝ, подозира, че стоперът може да е нещо повече, отколкото изглежда на пръв поглед. След като научава какво притежава, той продава кехлибара на румънската държава, която го оценява от експерти в Историческия музей в Краков, Полша.
Според тези експерти кехлибарът вероятно е на възраст между 38 и 70 милиона години.
Превод и редакция: Пламена Сутева