Въпросният кристал може да издържи на екстремни условия като температури до 1000 градуса по Целзий, замръзване, пожари, сила на директен удар и космическа радиация.
Учени от Обединеното кралство са съхранили целия човешки геном върху „5D кристал с памет“ с надеждата, че той може да бъде използван в бъдеще като план за връщане на човечеството, след евентуално негово изчезване, съобщава Си Ен Ен.
Кристалът, който е разработен от екип от изследователи в Центъра за изследване на оптоелектрониката на Университета в Саутхемптън, може също да се използва за създаване на запис на растителни и животински видове, изправени пред изчезване.
Той може да съхранява до 360 терабайта информация за милиарди години и може да издържи на екстремни условия, включително замръзване, пожари, сила на директен удар, космическа радиация и температури до 1000 градуса по Целзий, съобщават от университета в изявление за пресата, публикувано в четвъртък.
През 2014 г. кристалът беше признат от Гинес за „най-издръжлив цифров материал за съхранение“.
Екипът от университета на Саутхемптън, ръководен от проф. Питър Казански, е използвал свръхбързи лазери за прецизно вписване на данни в наноструктурирани кухини, ориентирани в силициев диоксид – с размери на елементите до 20 нанометра.
Те описват съхранението на данни върху кристала като 5D, защото информацията се превежда в пет различни измерения на неговите наноструктури – тяхната височина, дължина, ширина, ориентация и позиция.
„5D кристалът на паметта отваря възможности за други изследователи да изградят вечно хранилище на геномна информация, от която могат да бъдат възстановени сложни организми като растения и животни, ако науката в бъдеще позволи“, каза Питър Казански, професор по оптоелектроника, който ръководи отбор на Саутхемптън.
По-рано тази година учени разкриха план за опазване на земните видове в криогенно биохранилище на Луната, предназначено да спаси видове в случай на бедствие на родната ни планета.
Превод и редакция: Пламена Сутева