Стана ясно, че земетресение с магнитуд 3,4 по скалата на Рихтер е било регистрирано снощи в Северна Македония малко след 2 ч. местно време.
Епицентърът на труса е бил близо до столицата Скопие – на 23 километра източно от града, на дълбочина 12 километра под земната повърхност.
Уплашени граждани споделят в социалните мрежи, че първо са чули силен звук, а след това земята е започнала да се тресе.
Сеизмолозите успокояват, че става въпрос за редовна сеизмична активност. Трусът е усетен и в западните части на страната, предава бТВ.
Основната причина е високата сеизмичност на Скопския басейн, но и на по-голямата част от Македония и южната част на Балканския полуостров.
Припомняме, че в неделя по обяд беше регистрирано и земетресение между България и Северна Македония със сила 2,7 по скалата на Рихтер – на около 30 км от Благоевград.
Земетресението представлява разклащане на земната повърхност, породено от разместването на част от земната кора и внезапното освобождаване на голямо количество енергия. Разпространяването на трептенията в земните пластове се нарича сеизмична вълна.
Земетресенията настъпват вследствие на натрупано напрежение и деформации в земната кора. Областта на разрушенията се нарича огнище на земетресението. Точката под земята, откъдето е освободена енергията, се нарича хипоцентър. Проекцията на хипоцентъра върху земната повърхност се нарича епицентър. Науката за земетресенията се нарича сеизмология.