in

Експерти алармираха до какво може да доведе изграждането на ветрогенератори в Черно море

Кадър: Youtube/Отвъд Оградата

Според учен от румънския институт „Григор Антипа“ изграждането на ветрогенератори в Черно море ще засегне популациите на делфините и акулата, като най-вероятно тези два вида ще напуснат районите на ветропарковете. Това обяви в Констанца ученият Виктор Ница по време на заседание на Консултативния съвет за Черно море.

Според Ница, перките в морето ще се отразят също на калкана и някои мигриращи риби. За Радио Варна генералният секретар на Съвета Йордан Господинов подчерта, че изграждането на ветрогенератори може да доведе до намаляване на риболовните полета и въвеждане на забрана за риболов с определени уреди.

Резултатът ще е намаляване на количеството улова на риба и покачване на нейната цена. Много рибари може да останат без поминък, смята Йордан Господинов.

„На рибарите ще бъдат отнети възможностите да се прехранват и те ще трябва да сменят професиите си. Рибарите остават в неизвестност, защото на всеки шест месеца се правят избори и никой не ги взема насериозно“, допълни Господинов.

Изграждането на ветрогенератори в Черно море ще повлияе на екологията, категоричен е Господинов. Той оцени като смелост обобщените данни, изнесени от румънска страна, на влиянието на ВЕИ-парковете върху популацията на акулата, делфините и други морски видове.

„От българска страна обобщението беше: „Спасението на даващия се е в ръцете на давещия се“, което ние тълкуваме, че рибарите трябва да разтълкуват националното законодателство и да видят къде има вратичка, за да излязат от ситуацията. Ще бъдат забранени риболовните дейности в тези зони, освен ако перките не са разположени на много голямо разстояние една от друга, а всяка държава сама си взема решенията и определя условията какво може да се прави вътре“, подчерта експертът. Рибарите трябва да бъдат компенсирани, а препоръката е да се извършват специализирани изследвания, каза още Йордан Господинов.

Според него изграждането на вятърните централи ще доведе и до конфликт на интереси. „Защото рибарите ще искат да продължат своята дейност в тези зони, но това ще води до затрудняване на дейностите по експлоатацията, поддръжката и ежедневното поддържане на вятърните паркове“, посочи Господинов, предава Радио Варна.

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/