През месец октомври посрещаме два големи християнски и народни празници – Зимен Петковден и Димитровден.
На 14 октомври православната християнска църква ще почете преподобна Параскева или Петка Българска. Този ден се нарича още Зимен Петковден и в българските вярвания бележи прехода към зимата. На 14 октомври празнуват много имена, сред които Петя, Петко, Петка, Петра, Петрана, Пенко, Пенка, Параскев, Параскева и други.
Денят се смята за повратен и в този смисъл на Петковден в някои краища се спазва обичая „полезване”. Според него, какъвто човек ти стъпи първи в къщата, определя късмета и здравето през цялата година. Света Петка се смята за закрилник на дома и семейството.
На Петковден има някои ястия, които трябва да приготвим за трапезата си. Това са: обредна питка, овнешки гювеч, курбан чорба, сарми с лозови листа, баница с праз и други ястия с праз.
На 26 октомври българската православна църква почита паметта на Свети великомъченик Димитър Солунски. Свети Димитър е един от любимите светци на българите. От народа празникът се нарича още Димитровден. На 26 октомври имен ден празнуват всички с имената: Димитър, Димитрина, Димитра, Димо, Димка, Митко и техните производни.
Най-често свети Димитър се изобразява като конник, убиващ Лий – символ на неверника-антихрист.
В народните представи дойде ли св. Димитър на коня си от брадата му започва да пада сняг.
Традиционната трапеза на Димитровден е много богата. На нея задължително трябва да има курбан или гювеч от овнешко, яхния с пиле – с петел, ако именикът е мъж, и с кокошка – ако е жена.
Освен това се сервират и зеленчуци. Също на масата се слага варена царевица, пестил, пита с ябълки, банички с ябълки или просто печени ябълки, рачел, тиква.
Времето от Димитровден до Никулден народът нарича „Сиромашко лято“.