Слънцето успя да изненада астрономите от НАСА, като изпревари техните прогнози и достига пик на своята активност по-рано от очакваното. Това съобщават от Национална агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ и Лабораторията за слънчева динамика на НАСА.
Нашата звезда следва 11-годишен цикъл, при който има значителни промени в нейната активност. Сега, според учените, тя се намира в 25 цикъл.
Към началото на всеки цикъл върху Слънцето почти не се наблюдават петна, а изригванията са редки. Постепенно тези явления се увеличават, за да достигнат така наречения пик или максимум.
Максимумът на слънчевия цикъл се отличава с много петна върху Слънцето, чести и мощни изригвания на коронарна маса. Когато те са насочени към нашата планета, предизвикват така наречените силни и много силни геомагнитни бури.
Специалистите от НАСА обявиха, че според тях пикът е бил на 15 октомври.
„По време на слънчевия максимум броят на слънчевите петна и следователно количеството слънчева активност се увеличава“, каза Джейми Фаворс, директор на Програмата за космическо време на НАСА. „Това увеличение на активността предоставя вълнуваща възможност да научим повече за нашата най-близка звезда, но също така причинява реални ефекти на Земята и в цялата ни слънчева система“, добавя той, цитиран от USA Today.
Този пик на активност се очаква да продължи още една година, според НАСА.
По време на геомагнитни бури метеочувствителните и хронично болните хора може да изпитват дискомфорт, промени в кръвното налягане и главоболие.
Прогнозата е активността на Слънцето постепенно да намалява до 2035 година, когато предстои следващият пик.