Уникално явление е имало в нощта на вторник срещу сряда в Черно море, съобщават румънските медии. Вълните, достигащи плажа в румънския курорт Мамая, са били осветени. Според специалисти това явление се нарича биолуминесценция.
„Констанца, Мамая, 22 октомври. Феноменът на биолуминесценцията тази вечер“, съобщи Meteoplus в социалната мрежа „Фейсбук“.
Биолуминесценцията, наричана още биофотогенеза, е производството на светлина от живи организми, като частен случай на хемилуминесценция.
„Тази студена светлина се произвежда от живи организми (светулки, бездънни риби, гъби) или микроорганизми чрез окисляване на секретирана от тях протеинова субстанция, наречена луциферин с помощта на АТФ (аденозин трифосфат или аденозин трифосфат). В присъствието на кислород, под действието на специалния ензим луцифераза, протича окислението на луциферина. Химическата реакция е съпроводена с елиминиране на светлината“, пише още Meteoplus, цитиран от Pro Tv.
Мама̀я е най-големият курорт на румънското черноморско крайбрежие. Намира се на север непосредствено след урбанизираната част на Кюстенджа, Румъния. Почти няма целогодишно пребиваващи жители, населен е предимно през лятото. Дълъг е 8 км и е само 300 м широк, представлявайки ивица земя между Черно море и езерото Сютгьол.