Китай успя да възстанови 158 км магистрала, използвайки единствено роботи и дронове. Това е забележително постижение, имайки предвид, че у нас строим магистрала „Хемус“ от 1974 г.
Този амбициозен проект не само свидетелства за значителен напредък в интелигентната инфраструктура, но също така демонстрира трансформиращия потенциал на AI, дронове и автономни машини при прекрояването на пътното строителство. Постижението поставя нови стандарти за ефективност, качество и безопасност в индустрията, като същевременно проправя пътя към минимална човешка намеса на строителните площадки, съобщава Highways Industry.
В основата на това мащабно начинание е впечатляващ флот от автономно пътно оборудване, доставено основен китайски производител на тежки машини.
Гамата от оборудване включва 20-метров безпилотен асфалтополагач, шест 13-тонни двубарабанни валяка и три 30-тонни гумени колела, работещи в синхронизирана формация 1+3+3+3. Машините бяха управлявани с помощта на усъвършенствани алгоритми, система за сателитно позициониране, предлагаща прецизност на ниво сантиметър, и комуникационна мрежа с ниска латентност, която позволяваше планиране на пътя в реално време и прецизен оперативен контрол.
Чрез приемането на напълно безпилотни операции проектът значително намали необходимостта от човешко присъствие в потенциално опасни среди, като по този начин подобри безопасността на работниците и намали разходите за труд. Успехът на внедряването на тези технологии в мащабен проект подчертава значителен напредък в способностите за автономно строителство.
Превод и редакция: Пламена Сутева