Парагрипът може да протича леко, но също така и да доведе до тежко протичане, предупреждават медици.
Парагрип настъпва преди сезона на инфлуенцата. Той е само един от изолираните вируси, които ни атакуват в момента. Засечен е в лабораторията по „Грип и остри респираторни заболявания“ към Националния център по заразни и паразитни болести. Същевременно педиатрите отчитат ръст на ларингити и бронхити, които се предизвикват именно от тези патогени, съобщава „Телеграф“.
През отминалата седмица са открити няколко случая на парагрипен вирус тип 1, тип 2 и тип 3. Първият е главната причина за ларингит при деца до 5-годишна възраст. Вторият също причинява ларингити и е характерен основно за есента. Последният тип е водеща причина за по-тежки усложнения като бронхиолит и пневмония при малки деца.
Парагрипът носи това наименование заради морфологичното и биологичното си сходство с вирусите на грипа. Той може да протича леко, но и да доведе до тежко протичане при по-малките, обясняват лекарите. Повечето случаи на парагрип се срещат при малки деца, въпреки това параинфлуенцата може да засегне всяка възрастова група.
В момента сред малчуганите върлуват и други инфекции, които предизвикват магарешка кашлица. Учените в националната лаборатория засичат респираторно-синцитиален вирус, който е изключително опасен за недоносените бебета, а малките го карат тежко, защото при тях може да предизвика дихателна недостатъчност. Сред обществото циркулират и метапневмовирус, аденовируси, риновируси и бокавируси. Най-много са откритите риновируси, следвани от бокавирите, които също причиняват респираторни инфекции основно при малките деца.