Кабинетът на президента на Южна Корея Юн Сук Йол отмени заповедта за въвеждане на военно положение в страната, като това се случи само броени часове след като той издаде изненадващия указ, който хвърли Сеул в политическа несигурност и предизвика ожесточена реакция от законодателите от целия политически спектър.
Решението на кабинета дойде, след като Юн се оттегли от краткотрайния си указ в ранните часове на сряда местно време и изтегли войските, разположени да изпълнят заповедта, предава Си Ен Ен.
Южнокорейските законодатели, които през нощта правиха опити да блокират заповедта за военно положение с парламентарно гласуване, сега призовават за оставки.
Опозиционната Демократическа партия казва, че ще започне процедура по импийчмънт срещу Юн, ако той не се оттегли незабавно.
„Няма да седим със скръстени ръце и да наблюдаваме престъплението на президента Юн за унищожаване на конституцията и потъпкване на демокрацията“, каза партията.
„Президентът Юн трябва незабавно да подаде оставка доброволно. Докато лидерът на управляващата Партия на народната сила на Юн, Хан Донг-хун, се извини на обществеността в изявление пред репортери в сряда сутринта и призова министърът на отбраната на страната да бъде уволнен.
„Президентът трябва директно и подробно да обясни тази трагична ситуация“, добави той. „Министърът на отбраната, който препоръча това военно положение, трябва незабавно да бъде освободен от длъжност, а всички отговорни да понесат стриктна отговорност“.
Последният път, когато президент на Южна Корея обяви военно положение, беше през 1980 г., по време на общонационално въстание, водено от студенти и профсъюзи.
Юн беше обявил военно положение в изненадващо късно вечерно обръщение във вторник, съживявайки спомените за едно по-болезнено, авторитарно минало, докато войските се опитваха да влязат в главната зала на Националното събрание, а хората против мярката се събраха отвън след неговото изявление.
Превод и редакция: Пламена Сутева